Elementy systemu będą wykorzystywane m.in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, instytucję zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej. Umowa zawarta między Hawk-e a PAŻP obejmuje działania związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu zapewniającego bezpieczne poruszanie się bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej zgodnie z założeniami przyjętej w listopadzie 2016 roku „Deklaracji Warszawskiej” i stanowi kolejny krok w kierunku realizacji koncepcji U-Space, której kluczowymi elementami są system UTM (Unmanned Traffic Management) oraz DTM (Drone Traffic Management) wykorzystywany do lokalnego zarządzania operacjami BSP.
Europejska koncepcja U-Space przewiduje zorganizowanie w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej dla dronów, jednak by mogło z niej korzystać bezpiecznie wielu użytkowników, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi między innymi o to, aby ruch dronów nie kolidował z klasycznym lotnictwem załogowym. Wdrożenie koncepcji U-Space daje nowe możliwości rozwoju zarówno firmom z branży przemysłowej, usługowej, jak i wydobywczej.
Hawk-e jest spółką powstałą w połowie 2018 roku, która została powołana do wdrażania wyników projektów B+R w zakresie technologii bezzałogowych. Zajmuje się świadczeniem usług, takich jak monitorowanie i mapowanie przestrzenne obszaru dronami oraz sporządzanie analiz z inspekcji wizyjnych dla sektora energetycznego. Jest również odpowiedzialna za integrację oraz zarządzanie obszarem testowym dla systemów autonomicznych i automatycznych. Spółka Hawk-e bierze także udział w międzyresortowym programie „Żwirko i Wigura” jako podmiot odpowiedzialny za testowanie i rozwijanie rozwiązań technologicznych związanych z rozwojem U-Space. Jednym z nich są systemy UTM i DTM, których spółka jest właścicielem. Skala, na jaką podejmowane są działania, świadczy o ogromnym zaangażowaniu spółki w budowanie bezpiecznej przestrzeni powietrznej w Polsce.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odpowiada za zarządzanie ruchem lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest jedyną instytucją w Polsce szkolącą i zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Każdego dnia dbają oni o bezpieczeństwo ponad 2,5 tys. operacji lotniczych odbywających się w polskiej przestrzeni powietrznej. PAŻP buduje i modernizuje zaawansowaną infrastrukturę lotniczą zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego.