Nowe hale w Suszcu powstaną w formule „projektuj i buduj”. To faktyczny początek Programu JZR Rozwój, który pozwoli na rozszerzenie działalności produkcyjno-remontowej spółki JZR. Dzięki temu do zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafią nowe i lepsze jakościowo produkty. - Projekt JZR Rozwój ma finansowanie zagwarantowane uchwałą zarządu JSW. Wiemy, jak ten projekt przeprowadzić , a pierwszy krok to właśnie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą - mówi Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.
Dzięki tej inwestycji realizowanej przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe należące do Grupy Kapitałowej JSW, w Suszcu pracę znajdzie początkowo 37 osób – to głównie ślusarze, spawacze i tokarze. Ale w planach jest też zwiększenie zatrudnienia finalnie do 170 osób; chodzi przede wszystkim o osoby zamieszkałe na terenie Suszca i okolic.
W halach będą produkowane szyny kolejek podwieszanych, rurociągi magistralne, krążniki do przenośników taśmowych, rynny trasowe do przenośników zgrzebłowych i sekcje obudów zmechanizowanych. Produkty te zostały wybrane dzięki analizie zapotrzebowania, zarówno historycznego, jak i bieżącego oraz planów poszczególnych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu JSW SA będzie mogła częściowo uniezależnić się od dostawców maszyn i urządzeń górniczych.
Plan, którego realizacja właśnie się rozpoczęła jest odpowiedzią na sytuację rynkową i jest strategiczną decyzja Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która przewiduje podniesienie rangi JZR do jednej z największych Spółek w Polsce produkujących maszyny i urządzenia górnicze oraz świadczących usługi produkcyjno-remontowe usługi na rzecz JSW S.A..
Zespół obiektów produkcyjno-remontowych powstanie w Suszcu do 2022 roku. Natomiast pierwsze produkty zjadą z linii produkcyjnych w 1 Q 2020r.
Program JZR Rozwój to pierwszy element planu związanego z rewitalizacją terenów po byłej kopalni „Krupiński”. - To część szerszego programu uprzemysłowienia regionu – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – Dzięki nowej inwestycji, spółka JZR nie tylko zwiększy swój potencjał produkcyjny, ale także my realizujemy nasze zobowiązania związane z zagospodarowaniem terenu po byłej kopalni „Krupiński”. To potwierdzenie naszego zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu.
Jastrzębska Spółka Węglowa ma ambitne plany związane z rewitalizacją byłej kopalni w Suszcu. Ma tam powstać nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego – obok obiektów JZR - wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz pojazdów napędzanych tym czystym paliwem, nowoczesny zakład włókien węglowych, a także wyjątkowa w skali kraju podziemna elektrownia szczytowo–pompowa. Kolejny z projektów zakłada stworzenie na tym terenie centrum serwisowo-logistycznego. Program rewitalizacji został opracowany przez ekspertów i partnerów w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu oraz wyzwań technologicznych, przed którymi stoi także JSW.