Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Ruszyła ściana symbol

Ponad milion ton najlepszej klasy węgla typu – 35, to zasoby jakie znajdują się w nowej ścianie kopalni Borynia-Zofiówka.

Właśnie rozpoczęło się wydobycie ze ściany C-4/ C-32.  Ściana jest symbolem połączenia kopalń Borynia i Zofiówka oraz w przyszłości KWK Jas-Mos ( w 2013 roku), ponieważ obejmuje obszar górniczy wszystkich trzech kopalń.

– Po te złoża chcieliśmy sięgnąć już wcześniej, ale było to możliwe dopiero teraz, po połączeniu Boryni z Zofiówką – mówi Czesław Kubaczka, dyrektor kopalni zespolonej Borynia -Zofiówka. – Istotne jest to, że udało się uruchomić ścianę obejmującą obszar górniczy trzech zakładów jeszcze przed formalnym  przyłączeniem Jas-Mos, co planowane jest na 2013 r. To był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”, bo już dziś nasz potencjał wzrasta – dodaje dyrektor Kubaczka.

 Dzięki połączeniu kopalń powstała ściana C-4/C-32 o jednym z najdłuższych wybiegów w JSW (półtora kilometra). To bardziej efektywne rozwiązanie niż tworzenia dwóch ścian w ramach dwóch kopalń. Przekłada się to na wyższe możliwości wydobywcze i ograniczenie kosztów produkcji węgla chociażby przy drążeniu chodników, czy zbrojeniu ściany.

Jedynym ograniczeniem ściany C-4/C-32 jest zagrożenie tąpaniami. Ściana jest prowadzona w pierwszym stopniu zagrożenia tąpaniami, a to oznacza m.in., że górna granica wydobycia nie może przekroczyć 4000 ton na dobę, choć ściana ma znacznie większe możliwości.

W kopalni Borynia-Zofiówka aktualnie pracuje sześć ścian, a kolejna uzbrojona w kompleks strugowy ma zostać uruchomiona już w przyszłym tygodniu.  Kopalnia bez problemów osiąga planowane wydobycie na poziomie 15 100 ton na dobę.

Plan utworzenia jednej kopalni trzyruchowej zrodził się przed kliku laty. W styczniu 2011 roku decyzją zarządu JSW,  KWK Borynia i KWK Zofiówka zostały połączone i rozpoczęły działalność jako jeden podmiot o nazwie KWK Borynia – Zofiówka. Połączenie tych dwóch zakładów jest pierwszym etapem utworzenia kopalni zespolonej.  W roku 2013 do KWK Borynia – Zofiówka zostanie przyłączona kopalnia Jas-Mos. Utworzenie kopalni zespolonej oznacza  lepsze wykorzystanie złoża (na co przykładem jest eksploatowana ściana C-4/C-32), majątku produkcyjnego oraz maszyn i urządzeń.  Ponadto dzięki połączeniu kopalń znacznie tańszy stanie się transport węgla na powierzchnię.  Zamiast transportu trzema szybami, urobek będzie transportowany jednym. Dyrekcja kopalni zespolonej ma również większe pole manewru przy ewentualnych  awariach na trasie transportu węgla. System jest tak skonstruowany, że w każdej chwili transport urobku można skierować na jeden z trzech szybów do transportu pionowego.

Fot. Sławomir Jaskulski. W styczniu 2009 roku doszło do historycznego, podziemnego połączenia kopalni Borynia z kopalnią Zofiówka.