Wdrożenie efektywnych technologii górniczych stosowanych w amerykańskich i australijskich kopalniach ma przyczynić się do realnego obniżenia koszów wydobycia węgla. Sygnatariusze przeprowadzą prace badawcze i opracują specjalistyczną dokumentację dotyczącą możliwości bezpiecznego wykorzystania tej technologii w kopalniach JSW.
Obudowa kotwiowa jest powszechnie stosowana od wielu lat w światowym górnictwie węglowym. Stanowi ona podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych.
- Obecnie koszty robót przygotowawczych w kopaliach JSW stanowią poważną część kosztów wydobycia węgla, dlatego JSW szuka efektywniejszych rozwiązań. Stosowanie obudowy kotwiowej daje szansę na zmniejszenie nakładów finansowych ponoszonych w procesie przygotowania pola do eksploatacji - podkreśla Daniel Ozon, p.o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
O efektywności tej technologii może świadczyć fakt, że koszty wydobycia węgla w kopalniach Australii i USA stosujących powszechnie kotwie górnicze są najniższe w świecie i cechują się małym współczynnikiem wypadkowości.
Sygnatariusze porozumienia będą współpracować w ramach projektu rozwojowego dotyczącego zastosowania systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia i urządzeń mających zastosowanie w tych systemach w obszarze technologii robót górniczych z wykorzystaniem kotwienia (przy założeniu możliwie maksymalnego wykorzystania złoża), mechanicznym urabianiu, załadunku i transporcie urobku, kruszeniu i innych wynikających z technologii prowadzonych robót górniczych przeznaczonych do zastosowania w kopalniach JSW.
Celem wspólnego projektu jest opracowanie dokumentacji odnoszącej się do systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia oraz urządzeń mających zastosowanie w tych systemach, rozwoju technologii prowadzenia robót górniczych i zastosowanych urządzeń, innowacji i optymalizacji wykorzystania wyposażenia a także zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa prac.