Przeniesionych pracowników zatrudniono głównie w oddziale robót przygotowawczych oraz oddziałach elektrycznym i maszynowym. Wszyscy zajmują się drążeniem dwóch przodków: badawczo- transportowego B-1 oraz przecinki W-4 oraz utrzymaniem i rozbudową istniejącej infrastruktury. – W połowie października dołączą do nas kolejne trzy brygady przodkowe z Ruchu Jastrzębie i będzie ich już dziesięć. W październiku także roboty poziome mają rozpocząć pracownicy PBSz, którzy zajmą się drążeniem wyrobisk przyszybowych - mówi Marian Zmarzły, dyrektor kopalni Bzie-Dębina w budowie.
Kopalnia z roku na rok będzie uzupełniać zatrudnienie. Do roku 2022 kopalnia zatrudni od 600 do 800 osób. Docelowo planowane zatrudnienie w kopalni Bzie-Dębina ma wynosić ponad 2000 osób. Będą to głównie osoby przenoszone z innych zakładów Spółki.
Przypomnijmy, na początku tego roku zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur Kopalni Zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nowej kopalni, noszącej nazwę - od nazwy złoża węgla - Bzie-Dębina. Decyzja zarządu ma pomóc w zintensyfikowaniu robót górniczych w tym rejonie, a co za tym idzie, szybciej rozpocząć wydobycie węgla koksowego. Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ponad 180 mln ton węgla, znajdującego się w złożach Bzie-Dębina 1-Zachód (prawie 71,5 mln ton zasobów, do końca roku JSW chce pozyskać koncesję na to złoże) oraz Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln ton, koncesja należy już do JSW). Około 95 proc. zasobów w złożach Bzie-Dębina to węgiel koksowy typu 35. Pierwsza ściana w kopalni Bzie-Dębina, ma zostać uruchomiona w roku 2022.