Wykorzystując swoją wyobraźnię najmłodsi własnoręcznie tworzyli grafikę na ekologicznych torbach płóciennych oraz przypinki i magnesy na lodówkę własnego pomysłu. Ponadto wykonywali papier czerpany z odpadów, karmniki dla ptaków, biżuterię recyklingową, portfele z kartonów po mleku i sokach, zabawki upcyclingowe i wiele innych. Taka forma zabawy i spędzenia wolnego czasu bardzo spodobała się młodym uczestnikom warsztatów. – Prawie wszystko już zobaczyłem i bardzo mi się tu podoba, a najbardziej to, że sam według własnego projektu mogłem wykonać torbę – mówi z uśmiechem 9-letni Krzyś, który na piknik przyjechał z mamą: - Dzieci mogą się nauczyć wielu pożytecznych rzeczy w formie zabawy. To jest coś, czego w domu nie zapewnimy, a tutaj wśród naukowców i innych dzieci przynosi to bardzo fajne efekty – uważa pani Katarzyna z Rudy Śląskiej.
Przez parking Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na którym zorganizowano piknik, przewinęło się ponad 4500 tysiąca dzieci i dorosłych. Bez względu na wiek, każdy z wypiekami na twarzy oglądał eksperymenty i pokazy szalonych naukowców. Największe emocje wzbudziło łoże fakira, wielki wybuch beczki z kolorowymi piłeczkami oraz budowa rakiety. – Z dziećmi budujemy rakietę ze zwykłych butelek po wodzie, pompujemy specjalne paliwo rakietowe czyli DHMO monotlenek diwodoru (nazwa chemiczna wody - przyp. red.) i strzelamy ze specjalnie skonstruowanej wyrzutni. Wygląda to bardzo efektownie – wyjaśnia Mateusz Hosumbek, naukowiec z Kopalni Wiedzy JSW.
Na placu parkingowym zainstalowano 20 interaktywnych stanowisk wystawy „Park praw fizyki i natury” takich jak: rowerki – generatory prądu, peryskop, model telegrafu, złudzenia optyczne, kalejdoskop i inne. Dodatkowo przygotowano sekcję 18 zagadek logicznych, które – patrząc po czasie spędzanym przy każdym stanowisku - nie należały do najłatwiejszych. Dla najmłodszych uczestników przygotowano kącik z drewnianymi zabawkami i setkami klocków dużych i małych, były też liczne animacje ruchowe i taneczne oraz mnóstwo konkursów. – Na naszym pikniku uczymy się poprzez zabawę. Stanowiska dotyczą poszczególnych dziedzin wiedzy, ale głównie nauk ścisłych, fizyki i chemii. Atrakcje dostosowaliśmy do każdego wieku – mówi Agnieszka Barzycka, kierownik zespołu CSR w JSW.
Podczas pikniku zainaugurowano także Wielki Konkurs Kopalni Wiedzy JSW organizowany przy współpracy i na łamach National Geographic Kids, który będzie realizowany do końca 2019 roku w społeczności lokalnej, ale także na obszarze całej Polski.
Kopalnia Wiedzy JSW to projekt Zespołu CSR Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego celem – zgodnie z konsekwentnie realizowaną strategią wypracowaną w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu - jest edukacja, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii, ale nie tylko: naukowcy prowadzący warsztaty chcą zarażać dzieci pasją poznawania świata, jego doświadczania i odkrywania nowych zainteresowań.