Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Wspólna wizja polityki klimatycznej

Racjonalne zarządzanie zasobami surowcowymi, ekologiczna produkcja, a także minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Te i wiele innych tematów zostało poruszonych podczas trzydniowej konferencji zorganizowanej w Katowicach przez największe centrale związkowe.

W społecznej konferencji PRE_COP24 przedstawiono 21 referatów, których wysłuchało niespełna 300 gości. Polscy związkowcy wielokrotnie zwracali uwagę, że prowadzona polityka klimatyczna nie powinna hamować rozwoju przemysłu w danym kraju. – Chcemy przekonać kraje, które podpisały Konwencję Narodów Zjednoczonych, że każdy z nas ma prawo do swobodnego wyboru drogi i kierunków swojego przemysłu tak, aby zabezpieczyć energetycznie własny kraj, własnych obywateli i abyśmy mieli możliwość zrównoważonego rozwoju dla wszystkich. Mamy nadzieję, że zostanie to wysłuchane i każdy kraj będzie mógł rozwijać się w oparciu o własne zasoby naturalne – przekonywał Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych „Kadra”.

Efektem trzydniowego spotkania jest apel trzech central związkowych do Prezydencji COP24 w Katowicach i wszystkich stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych między innymi o zastąpienie pojęcia „dekarbonizacji” pojęciem „neutralności klimatycznej”. ­W podpisanym apelu zwrócono także uwagę , że neutralność klimatyczną można osiągnąć stosując dwa równoprawne działania: redukcję emisji i pochłanianie przez gleby, lasy i torfowiska z zachowaniem zasady solidarności, oznaczającej, że wszystkie kraje powinny być zaangażowane w przeciwdziałanie zmianom klimatu. – Chcę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, stronie społecznej, chcę również podkreślić rolę pracodawców, którzy brali udział w tej konferencji. Dziękuję naukowcom, przedstawicielom parlamentu i europarlamentu oraz ministerstwa. Myślę, że to dobry test przed grudniowym COP-em, test dialogu, wymiany myśli oraz tego, co do tej pory udało się dokonać i co możemy zrobić w kwestii ochrony klimatu – podziękował uczestnikom Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i dodał: - Wszystkie kraje powinny być zaangażowane w ochronę klimatu, ale każdy kraj ma prawo do swojej wizji energetyki, zgodnie z zasadą solidarności. W imieniu ministerstwa energii, swoim jeszcze raz dziękuję za wymianę myśli i wszystkim którzy przyjęli zaproszenie.

Wśród uczestników wydarzenia byli między innymi najwięksi polscy producenci węgla: Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Ponadto pojawili się przedstawiciele grupy Famur oraz przedstawiciele świata nauki.

Trzydniowa konferencja PRE_COP24 poprzedziła szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w Katowicach na początku grudnia.