Jastrzębska Spółka Węglowa SA zakupi 95,01 proc. udziałów w PBSz za 204 mln zł od Grupy Famur. – Przedsiębiorstwo Budowu Szybów jest spółką, która zdecydowanie wzmocni nasza Grupę Kapitałową w zakresie planów rozwojowych dotyczących pogłębiania szybów. Jak wiemy, bez tego nie ma wzrostu produkcji i rozwoju spółki. Drugi element to kompetencje PBSz w zakresie prac przygotowawczych. JSW miała w ostatnim czasie sporo kłopotów z firmami zewnętrznymi, PBSz ma uzupełnić te braki – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu JSW SA. – Bez konstruktywnego wsparcia ze strony pana Wojciecha Trybuchowskiego, przedstawiciela strony społecznej w PBSz, ta transakcja nie doszłaby do skutku. JSW potrzebuje PBSz między innymi do pogłębiania już istniejących szybów oraz zintensyfikowania robót chodnikowych. Kopalnie JSW muszą pogłębić osiem szybów i trzy wydrążyć całkowicie od nowa. Przedsiębiorstwo wesprze zakłady Spółki także w drążeniu wyrobisk korytarzowych uzupełniając prace firm zewnętrznych. Należy pamiętać, że w kopalniach JSW rocznie wykonywanych jest 70 km prac chodnikowych. – Załoga PBSz jest bardzo usatysfakcjonowana decyzją o zakupie firmy, czekaliśmy aż ta transakcja zostanie sfinalizowana – mówi Wojciech Trybuchowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PBSz. – Dołożymy wszelkich starań, by udowodnić, że skutki tej transakcji będą korzystne dla Grupy Kapitałowej JSW.
Przedsiębiorstwo ma unikatowe na polskim rynku kompetencje w zakresie projektowania i budowy szybów. Spółka z sukcesami realizuje złożone projekty dla polskiego górnictwa, współpracując aktywnie z Grupą Kapitałową JSW. Wyspecjalizowana kadra Przedsiębiorstwa, która stanowi ponad 1000 pracowników, pomoże JSW w realizacji strategii na lata 2018-2030.
– Ta decyzja ma głębokie uzasadnienie ekonomiczne ze względu na intensyfikację procesów inwestycyjnych w kopalniach Grupy JSW, szczególnie tych związanych z pozyskiwaniem dostępu do nowych złóż węgla i wzrostem wydobycia. W strukturach Grupy FAMUR PBSz rozwijało systematycznie swoje kompetencje zarówno w zakresie drążenia szybów, jak i prowadzenia tak zwanych robót poziomych pod ziemią. Przejęcie PBSz ma zapewnić JSW szybszy dostęp do nowych pokładów węgla, co będzie przekładać się na wzrost wydobycia tego surowca w ciągu kolejnych lat – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA.