W swoich wystąpieniach komisarze Stéphane Séjourné oraz Maroš Šefčovič omówili priorytety, wśród których wymienione zostały kwestie ułatwienia w pozyskiwaniu koncesji, zwiększenia recyklingu surowców oraz uczciwa i zrównoważona wymiana handlowa. Podkreślone zostało także znaczenie budowania strategicznych rezerw i wsparcie inwestycji w projekty związane z wydobyciem, przetwórstwem i recyklingiem surowców.
Polskę na konferencji reprezentował Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju, który przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, które poza różnymi wymiarami bezpieczeństwa i odporności, kładą również nacisk na zapewnienie odpowiedniej implementacji Aktu o Surowcach Krytycznych.
Z punktu widzenia JSW SA kluczowe jest stabilne, przewidywalne i przyjazne dla inwestorów otoczenie regulacyjne zarówno na szczeblu unijnym jak i krajowym. Bez wsparcia Komisji Europejskiej dla unijnej produkcji surowców krytycznych, europejska gospodarka w jeszcze większym stopniu uzależniona będzie od dostaw z krajów trzecich kanibalizując pozostałości przemysłu wydobywczego w poszczególnych krajach członkowskich. Bezpieczna baza zasobowa surowców powinna być priorytetem Komisji Europejskiej dla zwiększenia konkurencyjności europejskiego przemysłu i jego ochrony, również w odniesieniu do miejsc pracy w hutnictwie. W tym aspekcie rewizja krytycznego podejścia oraz mechanizmy wsparcia uwzględniające również surowiec krytyczny jakim jest węgiel koksowy w aspekcie produkcji i strategicznej rezerwy dla europejskiej powinien znaleźć się wysoko na agendzie politycznej polskiego rządu oraz nowej kadencji Komisji Europejskiej.
W trakcie wydarzenia miała także miejsce inauguracja Europejskiej Akademii Surowców. Akademia ma działać na bazie lokalnych partnerstw, a jej głównym celem ma być wypełnienie luk w umiejętnościach w całym łańcuchu wartości surowców poprzez podnoszenie kwalifikacji pracowników czy ich przekwalifikowanie.