Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Realizacja inwestycji łączącej obie kopalnie, to jeden z elementów strategii JSW, która ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy kopalń należących do JSW. / zdjęcia: Dawid Lach

Inwestycja wpisuje się w realizację programu „Efektywna Kopalnia”, który jest fundamentem realizacji Planu Strategicznej Transformacji. „Efektywna Kopalnia”, to ponad dwadzieścia inicjatyw, których realizacja przyniesie wzrost wydobycia węgla koksowego i obniży koszty jego wydobycia. Inicjatywy w ramach „Efektywnej Kopalni” dotyczą czterech obszarów, takich jak: planowanie i prowadzenie robót przygotowawczych, planowanie i prowadzenie robót eksploatacyjnych, planowanie czasu pracy oraz optymalne wykorzystanie majątku.

– Zakończenie tego zadania to ważny krok w realizacji strategii Spółki do 2030 roku oraz założeń optymalizacji i zwiększenia efektywności wydobycia wskazanych w Planie Strategicznej Transformacji. Inwestycja umożliwia eksploatację węgla w nowych partiach złoża Budryk, a także eliminuje konieczność budowy nowego szybu wentylacyjnego w zachodniej części KWK Budryk – mówi Ryszard Janta, prezes zarządu JSW. 

Realizacja inwestycji łączącej obie kopalnie, to jeden z elementów strategii JSW, która ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy kopalń należących do JSW. Podziemne połączenie stanowiło wielkie wyzwania dla zespołów projektowych oraz inżynierskich. 

– Zbicie wyrobisk górniczych pomiędzy kopalniami oddalonymi od siebie o około 7 km, stanowiło duże wyzwanie dla mierniczych górniczych, ponieważ do tego celu należało wykonać od podstaw orientację sytuacyjno-wysokościową obu kopalń, w powiązanych ze sobą układach współrzędnych. To trudne wyzwanie zespół zrealizował precyzyjnie, określając punkt zbicia z dokładnością wręcz do centymetrów – podkreśla Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. To przedsięwzięcie stanowi istotny element rozwoju obu zakładów, otwierając przed nimi nowe możliwości i zwiększając efektywność wydobycia.

– Modernizacja szybu oraz budowa nowej infrastruktury wentylacyjnej to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści na lata. Nowoczesna stacja wentylatorów oraz przebudowana infrastruktura szybu umożliwią efektywne zarządzanie siecią wentylacyjną obu kopalń, obniżenie poziomu zagrożenia metanowego oraz zwiększenie wydatku powietrza, co przełoży się na lepsze warunki klimatyczne w rejonach eksploatacji. Można powiedzieć, że od teraz kopalnie mają wspólne „płuco” – mówi Jarosław Rutkowski, dyrektor KWK Budryk.

Prace związane z drążeniem ponad 6900 metrów wyrobisk realizowane były przez brygady własne kopalni Budryk oraz brygady PBSz SA. 

– Realizacja tak skomplikowanego projektu wymagała nie tylko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, ale przede wszystkim ogromnego zaangażowania i determinacji zespołu. Nasze brygady wykazały się najwyższym poziomem profesjonalizmu, precyzją oraz skutecznością w realizacji tego wymagającego zadania. Sukces tego przedsięwzięcia to efekt ciężkiej pracy i doskonałej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, za co chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi. Jednocześnie nasze brygady kontynuują prace związane z modernizacją szybu Aniołki, co stanowi kolejny ważny etap tej strategicznej inwestycji – podsumowuje Marcin Mieszczak, prezes PBSz.

Dzięki tej inwestycji kopalnia Budryk zyska możliwość dalszego rozwoju oraz zwiększenia efektywności wydobycia. To jeden z elementów, który został wpisany do Planu Strategicznej Transformacji, który od końca listopada 2024 roku jest realizowany w GK JSW. 

 

Inne aktualności

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Koniunktura nie sprzyja Grupie Kapitałowej JSW

To był rok pełen wyzwań. Ze względu na trudną sytuację rynkową, warunki geologiczne i zdarzenia losowe oraz wysoką i mało elastyczną bazę kosztową, Grupa Kapitałowa JSW zamknęła rok 2024 ze stratą netto na poziomie 7,3 mld złotych. Pomimo niesprzyjających czynników w…

JSW podjęła decyzję w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł odprowadzonej na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny w 2023 roku oraz dopłaconej w 2024 roku.

Więcej aktualności