Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Koksownia Przyjaźń uruchamia najnowocześniejszą baterię koksowniczą

12 maja w Koksowni Przyjaźń należącej do JSW KOKS SA (Grupa Kapitałowa JSW) odbyło się uroczyste rozpalenie masywu ceramicznego nowo wybudowanej baterii koksowniczej nr 4. To wydarzenie oznacza przejście do finalnego etapu inwestycji – obsadzenia komór baterii węglem i rozpoczęcia produkcji koksu.

zdjęcia: Dawid Lach

Nowa instalacja zwiększy zdolności produkcyjne zakładu i wyznaczy nowe standardy technologiczne, środowiskowe oraz efektywnościowe w całej Europie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, prezydent Dąbrowy Górniczej, samorządowcy, wykonawcy inwestycji oraz zarządy JSW SA oraz JSW KOKS.

Bateria nr 4 to obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt na Starym Kontynencie.  Jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie około 610 tysięcy ton koksu. Projekt zrealizowano z wykorzystaniem szeregu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym nowa instalacja będzie pracować z wyższą sprawnością, mniejszym zużyciem surowców i znacząco ograniczonym wpływem na środowisko.

Zastosowano m.in. całkowicie przeprojektowany masyw ceramiczny, którego nowa konstrukcja pozwala prowadzić proces koksowania w sposób bardziej efektywny energetycznie. Prekursorskie systemy odprowadzania gazów z komór koksowniczych umożliwiają spełnienie najsurowszych norm środowiskowych oraz wymogów BAT (Best Available Techniques). Szczególną uwagę zwraca również zastosowanie ogromnej maszyny wsadowej – wsadnicy ważącej około 1200 ton – oraz zupełnie nowatorskiego, niespotykanego wcześniej w Polsce połączenia ubijanego systemu obsadzania komór z instalacją suchego chłodzenia koksu. Taka konfiguracja technologiczna pozwala na produkcję koksu o najwyższych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym wykorzystaniu tańszej bazy surowcowej.

Uruchomienie baterii to przełomowy moment nie tylko dla JSW KOKS. To potwierdzenie, że skutecznie realizujemy ambitne plany rozwoju stawiając na nowoczesne, efektywne i odpowiedzialne technologie. Jesteśmy dumni, że możemy nie tylko produkować więcej, ale także produkować odpowiedzialnie – z troską o jakość powietrza i zdrowie mieszkańców regionu. To efekt ciężkiej pracy wielu osób. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji – podkreśla Jerzy Woliński, prezes zarządu JSW KOKS SA.

– Nowa inwestycja jest ważnym elementem strategii rozwoju Grupy Kapitałowej JSW, która odpowiada zarówno na rosnące wymagania ekologiczne, jak i na wyzwania rynkowe związane z globalną konkurencją. Bateria nr 4 to dowód na to, że przemysł ciężki może się modernizować, zwiększać efektywność, jednocześnie redukując ślad węglowy i wpływ na klimat - powiedział Ryszard Janta, prezes zarządu JSW SA. Oddanie do użytku baterii nr 4 to symboliczne potwierdzenie, że polski przemysł koksowniczy nie tylko nadąża za światowymi trendami, ale też potrafi je wyznaczać – dodaje prezes Janta. 

***

Koksownia Przyjaźń została uruchomiona w styczniu 1987 r. jako wydział Huty Katowice. W 1989 r. uzyskała osobowość prawną jako samodzielne przedsiębiorstwo państwowe – Zakłady Koksownicze „Przyjaźń”. Od tego czasu przeszła szereg przekształceń własnościowych i dziś stanowi największą z trzech koksowni należących do JSW KOKS S.A. Decyzja o odbudowie i modernizacji baterii koksowniczej nr 4 w systemie wsadu ubijanego została podjęta w 2021 r. Aktualnie w Koksowni Przyjaźń pracują cztery baterie koksownicze:

  • Bateria nr 2, eksploatowana od 1987 r.,

  • Bateria nr 3, uruchomiona w 1988 r.,

  • Bateria nr 5, wybudowana w 2007 r.,

  • Bateria nr 1, zmodernizowana i ponownie uruchomiona w 2011 r.

JSW KOKS posiada trzy Koksownie – Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, w Radlinie oraz koksownię Jadwiga w Zabrzu. Koksownie JSW KOKS łącznie dysponują 7 bateriami koksowniczymi, w których w 2024 roku wyprodukowano ponad 3 miliony ton koksu, do produkcji którego zużyto ponad 5 milionów ton węgla koksowego wydobytego w kopalniach JSW SA.   
 

JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA
JSW SA

Inne aktualności

Kwiecień przyniósł wymierne efekty Planu Strategicznej Transformacji w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa konsekwentnie realizuje Plan Strategicznej Transformacji (PST), wdrażany od grudnia 2024 roku. Kwiecień był kolejnym miesiącem intensywnych działań w kluczowych obszarach – zarówno produkcyjnych, jak i kosztowych.

Wizyta delegacji RUE w kopalni Budryk

W piątek, 16 maja, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kopalnię Budryk odwiedziła delegacja attaché ds. energii.

Europejski węgiel w okresie transformacji

W Carbonarium, nowoczesnym centrum edukacyjno-technologicznym w Jastrzębiu-Zdroju, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości regionów węglowych w Europie. Konferencja, zatytułowana „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do…

Rozpoczęto rokowania w sprawie nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla JSW SA

8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kontrahenci JSW wsparli rodziny poszkodowanych górników

Firmy współpracujące z Jastrzębską Spółką Węglową: Grupa Voestalpine, Voestalpine Stahl Donawitz GmbH oraz PBS Sp. z o.o. przekazały Fundacji JSW darowizny na rzecz rodzin ofiar i poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w styczniu tego roku w kopalni…

Trwają szkolenia w zakresie zagrożenia metanowego

W kopalni Budryk trwają cykliczne szkolenia dla pracowników kopalń zatrudnionych w rejonach, w których występuje zagrożenie metanowe. Szkolenie nie ogranicza się do wykładów – uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co czyni…

Więcej aktualności