Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze jest jednym z największych akredytowanych laboratoriów w Polsce. Należy też do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych, co zostało zauważone przez gości z Politechniki Krakowskiej.
– Bardzo dobre laboratorium, niesamowita liczba certyfikowanych metod badań, to wręcz imponujące. Na Politechnice Krakowskiej mamy raptem kilkanaście certyfikowanych metod i analiz, a tutaj jest ich ponad 1200 – zwrócił uwagę dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, dodając: – Dla naszych studentów to wartościowa wizyta, biorąc pod uwagę tematykę którą obecnie prowadzimy na studiach technicznych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.
Studenci zapoznali się z obszarem badań świadczonych przez CLP-B, a szczególnie dotyczących monitorowania procesów w przemyśle wydobywczym, energetycznym i koksowniczym. Zobaczyli laboratoria w których wykonywane są badania: paliw stałych (węgiel, koks, biomasa, paliwa alternatywne), środowiskowe (woda, ścieki, powietrze, gazy, pyły kopalniane, odpady, gleby) oraz przemysłowe (monitoring procesów technologicznych oraz emisji CO2, analiza gazów i węglopochodnych).
– Nasze laboratoria w ramach Grupy Kapitałowej JSW świadczą pełną obsługę od badania węgla, koksu, gazu koksowniczego, produktów węglopochodnych oraz badań środowiskowych. Badania odpadów paleniskowych wraz z opinią w zakresie spalania odpadów realizowane od 2016 roku są dowodami w sprawach sądowych w całej Polsce. Laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju w dużej mierze obsługuje kopalnie w zakresie od badania węgla kamiennego w celu prognozowania jakości produkcji, jak i węgla handlowego w celu rozliczeń z kontrahentami. Wykonujemy monitoring atmosfery kopalnianej, badania rzeczoznawcze, badania na stanowiskach pracy i wiele innych. Laboratoria ulokowane przy koksowniach w głównej mierze świadczą usługi niezbędne do prowadzenia procesu koksowania, ale też wszelkich aspektów środowiskowych. Nasze laboratorium jest jednym z nielicznych w kraju, które świadczy badania i pomiary w tak szerokim zakresie. Możemy poszczycić się czterema akredytacjami Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań i pomiarów, nadzorowania załadunków, organizacji porównań międzylaboratoryjnych oraz produkcji materiałów odniesienia. Nie ma drugiego takiego przedsiębiorstwa w Polsce – wyjaśniała studentom Aleksandra Burczyk, p.o. prezesa zarządu Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego.
Wizyta w jastrzębskim laboratorium przybliżyła studentom praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii. Bezpośredni kontakt z wysokiej klasy aparaturą, a przede wszystkim specjalistami w danej dziedzinie dostarczyła przyszłym chemikom wielu inspiracji.