Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Przyszli chemicy odwiedzili CLP-B

26 studentów z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyjechało z wizytą do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. Studenci z uwagą przyglądali się nowoczesnym urządzeniom do badań laboratoryjnych.

zdjęcia: Dawid Lach

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze jest jednym z największych akredytowanych laboratoriów w Polsce. Należy też do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych, co zostało zauważone przez gości z Politechniki Krakowskiej.

– Bardzo dobre laboratorium, niesamowita liczba certyfikowanych metod badań, to wręcz imponujące. Na Politechnice Krakowskiej mamy raptem kilkanaście certyfikowanych metod i analiz, a tutaj jest ich ponad 1200 – zwrócił uwagę dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, dodając: – Dla naszych studentów to wartościowa wizyta, biorąc pod uwagę tematykę którą obecnie prowadzimy na studiach technicznych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Studenci zapoznali się z obszarem badań świadczonych przez CLP-B, a szczególnie dotyczących monitorowania procesów w przemyśle wydobywczym, energetycznym i koksowniczym. Zobaczyli laboratoria w których wykonywane są badania: paliw stałych (węgiel, koks, biomasa, paliwa alternatywne), środowiskowe (woda, ścieki, powietrze, gazy, pyły kopalniane, odpady, gleby) oraz przemysłowe (monitoring procesów technologicznych oraz emisji CO2, analiza gazów i węglopochodnych). 

– Nasze laboratoria w ramach Grupy Kapitałowej JSW świadczą pełną obsługę od badania węgla, koksu, gazu koksowniczego, produktów węglopochodnych oraz badań środowiskowych. Badania odpadów paleniskowych wraz z opinią w zakresie spalania odpadów realizowane od 2016 roku są dowodami w sprawach sądowych w całej Polsce. Laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju w dużej mierze obsługuje kopalnie w zakresie od badania węgla kamiennego w celu prognozowania jakości produkcji, jak i węgla handlowego w celu rozliczeń z kontrahentami. Wykonujemy monitoring atmosfery kopalnianej, badania rzeczoznawcze, badania na stanowiskach pracy i wiele innych. Laboratoria ulokowane przy koksowniach w głównej mierze świadczą usługi niezbędne do prowadzenia procesu koksowania, ale też wszelkich aspektów środowiskowych. Nasze laboratorium jest jednym z nielicznych w kraju, które świadczy badania i pomiary w tak szerokim zakresie. Możemy poszczycić się czterema akredytacjami Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań i pomiarów, nadzorowania załadunków, organizacji porównań międzylaboratoryjnych oraz produkcji materiałów odniesienia. Nie ma drugiego takiego przedsiębiorstwa w Polsce – wyjaśniała studentom Aleksandra Burczyk, p.o. prezesa zarządu Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego.

Wizyta w jastrzębskim laboratorium przybliżyła studentom praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii. Bezpośredni kontakt z wysokiej klasy aparaturą, a przede wszystkim specjalistami w danej dziedzinie dostarczyła przyszłym chemikom wielu inspiracji. 

 

Inne aktualności

Nowoczesny sprzęt dla ratowników

Jastrzębska Spółka Węglowa wymienia aparaty regeneracyjne ratownicze we wszystkich swoich kopalniach. To największy zakup dla ratownictwa górniczego w historii Spółki.

Konferencja metanowa

W Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. W konferencji wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów…

Konkurs bhp dla uczniów

W kopalni Budryk w Ornontowicach odbył się finał wojewódzkiego konkursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów kształcących się w zawodach górniczych „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”. Organizatorem konkursu był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przy…

Serbia ważnym partnerem handlowym

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu reprezentowała Jastrzębską Spółkę Węglową podczas rządowej delegacji w Serbii. W Belgradzie omawiano szanse na rozwój współpracy gospodarczej między krajami.

Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz…

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 25 października 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności