Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Mobilna Ambasada ruszyła w Jastrzębiu–Zdroju

To była podwójna uroczystość. Podczas mszy świętej w jastrzębskim Kościele „Na Górce” ruszyła Mobilna Ambasada Laudato Si’, a Fundacja JSW ogłosiła oficjalne rozpoczęcie działalności.

fot. Dawid Lach

Mobilna Ambasada promuje działalność proekologiczną zgodną z nauczaniem Kościoła Katolickiego. To elektryczny autobus Mercedes Benz/ Automet, który został użyczony Caritas Polska przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Prezes zarządu JSW Daniel Ozon przekazał symboliczny akt własności autobusu elektrycznego w październiku zeszłego roku. Teraz pojazd zawitał na Śląsk, gdzie będzie podróżować po parafiach promując wśród mieszkańców proekologiczne postawy pod hasłem „Ekologicznego Przebudzenia” – nawiązując do papieskiej encykliki Laudato Si’. ­– Nasze czasy stawiają nas przed problemem ratowania środowiska naturalnego, które człowiek w imię cywilizacji zniszczył i naraził. Nagle jakbyśmy się obudzili, że woda zatruta, powietrze, którym oddychamy jest zatrute, a ziemia, która nas karmi także jest zatruta – mówił podczas mszy św. inaugurującej akcję ks. prałat Bernard Czernecki. – W imię cywilizacji, zupełnie resztką odpowiedzialności i instynktu samozachowawczego staramy się zachować środowisko naturalne, a właściwie trzeba je odrestaurowywać, bo śmierć tego środowiska jest naszą śmiercią. Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc skierował do uczestników uroczystości list, który został odczytany podczas niedzielnej mszy: – Podjęta przez was inicjatywa to bardzo ważny krok w kierunku konkretnego działania zwiększającego świadomość społeczeństwa w obliczu degradacji środowiska naturalnego. Wasza inicjatywa o nazwie Mobilna Ambasada Laudato Si’ to wspólnotowa mobilizacja, aby uczynić ekologiczny rachunek sumienia.

Mobilna Ambasada przez kilka najbliższych tygodni będzie odwiedzać kolejne parafie w regionie. JSW wpisuje się w jej proekologiczną działalność realizując wiele projektów, które mają na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów, także tych, które są emitowane do atmosfery jako gazy cieplarniane. Według planów, za 3 lata JSW będzie samowystarczalna energetycznie, dzięki energii produkowanej z gazu koksowniczego i metanu. Trwa też rozbudowa floty samochodów elektrycznych i produkcja energii z fotowoltaiki. Główny produkt Grupy Kapitałowej JSW czyli węgiel koksowy jest też niezbędny przy produkcji samochodów elektrycznych czy wiatraków. – Nasza odpowiedzialność jako spółki giełdowej, która jest z tą ziemią silnie związana, nie jest tylko przed akcjonariuszami, bankami, kontrahentami czy pracownikami, ale też przed społecznością lokalną, którą chcemy wspierać – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – To jest także odpowiedzialność za środowisko i przed naszymi potomnymi.

Dowodem na ekologiczne zaangażowanie Grupy Kapitałowej jest założenie Fundacji JSW, która w swoich celach ma m.in. wspieranie ekologii. Podczas niedzielnej uroczystości Fundacja oficjalnie zainaugurowała działalność. Będzie miała za zadanie także wspieranie samorządów, zwłaszcza tych, na których terenie Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi działalność. 

Inne aktualności

Akcja ratownicza w Ruchu Szczygłowice

Czwarta ofiara wypadku

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł górnik leczony po zapaleniu metanu w Ruchu Szczygłowice. To czwarta ofiara wypadku. Miał 42 lata, w Ruchu Szczygłowice pracował od trzynastu lat.

W szpitalach w Krakowie i Siemianowicach…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Więcej aktualności