Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Portal polskiej prezydencji: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/pl/

Zgodnie z przyjętym motto „Bezpieczeństwo, Europo” polskie przewodnictwo skupiać się będzie na szeroko pojętych kwestiach bezpieczeństwa – od zdolności do obrony, ochronę ludzi i granic, przez bezpieczeństwo zdrowotne, po transformację energetyczną. Przyjęty program stanowczo podkreśla znaczenie surowców krytycznych i wagę zapewnienia ich stabilnych dostaw. 

W pierwszym posiedzeniu grupy roboczej Rady ds. konkurencyjności, w którym na zaproszenie Rady, uczestniczył Jarosław Kluczniok, Zastępca Prezesa ds. Rozwoju JSW, dyskutowano na temat przyjętego w zeszłym roku Aktu w sprawie surowców krytycznych. 

Pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego stowarzyszenia CRM Alliance Prezes Kluczniok przedstawił perspektywę rynku i postulaty sektora. Reprezentując stowarzyszenie surowców krytycznych, Prezes przybliżył przedstawicielom państw członkowskich trudności jakie napotykają firmy wydobywcze prowadzące działalność w krajach członkowskich lub chcące inwestować w Europie, wskazując m.in. wysokie koszty energii, obciążenia administracyjne, a także mnogość i niespójność unijnych regulacji. 

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego nakierowanego na konkurencyjność i ochronę europejskiego przemysłu, które sprzyjać będzie inwestorom i zachęcać do rozwijania nowych projektów z sektora surowców krytycznych oraz infrastruktury. Dlatego też kluczowe jest zapewnienie przewidywalnych ram regulacyjnych poprzez przegląd istniejących przepisów, ich ujednolicenie i uproszczenie nakierowane na stabilność prowadzenia biznesu w dłuższej perspektywie czasowej – 15-20 lat.” 

W swoim wystąpieniu oraz dyskusji z przedstawicielami wszystkich krajów członkowskich UE, Prezes Kluczniok nakreślił także największe wyzwania oraz zwrócił szczególną uwagę w kontekście odzyskania konkurencyjności przez europejski przemysł. Prezes odniósł się do aktualnej sytuacji na rynku stali oraz łańcucha wartości rynku stalowego, którego uczestnikiem jest JSW. Sektor stalowy stanowi przykład tego jak brak ochrony unijnego rynku przed nadwyżkami globalnych mocy produkcyjnych destabilizuje kluczowy sektor gospodarczy oraz długookresowe bezpieczeństwo UE. 

W imieniu sektora mamy nadzieję, że zapowiedziane przez Komisję nowe inicjatywy regulacyjne i sektorowe plany działań zaadresują wyzwania stojące przed europejskim przemysłem, ze szczególnym uwzględnieniem sektora surowcowego oraz stalowego” – podsumowuje Kluczniok.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności