Podczas jednego z paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci i przedstawiciele branży wydobywczej analizowali aktualne uwarunkowania i przyszłość eksploatacji węgla kamiennego i brunatnego, a także surowców krytycznych.
– Węgiel koksowy nie ma alternatywy w hutnictwie. Jeśli chcemy być poważnym partnerem w transformacji, musimy zacząć od zrozumienia, że przemysł potrzebuje stabilnych fundamentów, a nie tylko ambicji klimatycznych. Węgiel koksowy produkowany w JSW jest ważnym surowcem w łańcuchu dostaw. Bez niego nie powstaną stalowe konstrukcje, infrastruktura, ani nowoczesne instalacje energetyczne – zaznaczył Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, podkreślając znaczenie tego surowca dla hutnictwa i przemysłu ciężkiego – sektorów, które są fundamentem europejskiej gospodarki.
Górnictwo w Polsce to dziś również kompetencje, bezpieczeństwo i odpowiedzialność środowiskowa. Potrzebne jest zrównoważone podejście do transformacji i przemysłu, który wciąż daje tysiące miejsc pracy i buduje odporność gospodarczą regionów.
***
Grupa Kapitałowa JSW jest największym w Unii Europejskiej producentem wysokiej jakości węgla koksowego i znaczącym producentem koksu, surowców używanych do produkcji stali. Stal ma znaczenie dla rozwoju i transformacji gospodarki. Wykorzystywana jest m.in. do produkcji turbin wiatrowych, maszyn, pojazdów (w tym elektrycznych), konstrukcji budowlanych. Działalność Grupy Kapitałowej JSW ma istotne znaczenie w transformacji i tworzeniu gospodarki neutralnej klimatycznie.
W 2024 roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki, a więc mającego ogromne znaczenie gospodarcze obarczone ryzykiem przerwania dostaw ze względu na wysoką koncentrację ich produkcji poza Unią Europejską.