Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Nauka przez VR

Zanim zjadą pod ziemię – będą przygotowani. W pracowni Wirtualnej Rzeczywistości, która działa przy spółce JSW Szkolenie i Górnictwo z podziemnym światem zapoznali się uczniowie jastrzębskiego Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego.

fot. Mateusz Paszek

- To niełatwe, ale można się wyćwiczyć - mówili dziś zgodnie uczniowie pierwszej klasy górnictwa podziemnego. W pracowni VR ich szkoleniu towarzyszyło wiele emocji. - Sama chciałam spróbować, żeby dorównać uczniom, a każdy chce sobie poradzić i wykonać jak najwięcej zadań – mówi Adela Jelonek, nauczyciel przedmiotów górniczych w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. – Ale nie mam wątpliwości, że wirtualna rzeczywistość w przyszłości na pewno wpłynie na bezpieczeństwo pracujących. Na przykład utrwali w pamięci, że trzeba mieć okulary czy kask, a bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Tym bardziej, że to, co mówię w klasie, nie zawsze do wszystkich trafia, bo to tylko teoria.

Pracownia VR przy JSW Szkolenie i Górnictwo w założeniu ma pomagać w podnoszeniu bezpieczeństwa górników, ale też ich kwalifikacji zawodowych. - Pracownia VR ma na celu wsparcie procesu szkolenia -   informuje Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW SIG. – To tym łatwiejsze, że poprzez aplikację możemy przygotować właściwie każdy poziom szkolenia, dziś skorzystali z tego także uczniowie.

W aplikacji VR  pojawiają się polecenia, trzeba sterować kontrolerami, a czerwone strzałki pokazują miejsce wykonania danej czynności, a co ważne - zadania należy wykonywać we właściwej kolejności. – Uczniowie poznają pewien wycinek pracy górniczej, choć tylko w wirtualnej rzeczywistości. Chociaż realne warunki podziemnej pracy są inne, to jednak mogą poczuć się jak w przodku – tłumaczy Roman Siuda, zastępca kierownika działu BHP w JSW SiG. Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW SIG, dodaje: - Mamy nadzieję, że emocje w trakcie pracy w aplikacji pobudzą pamięć. Taka aplikacja angażuje wszystkie zmysły, uczniowie mają tego wszystkiego doświadczyć, podejmować decyzje, a więc uczą się i zapamiętują. To na pewno nie jest tylko gra. 

Inne aktualności

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

Wniosek o wydłużenie koncesji

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (31.03.2025r.) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie wniosek o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Borynia”.

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Więcej aktualności