Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

zdjęcia: Dawid Lach

Dyspozytorzy mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu mogą szybciej reagować na sytuacje kryzysowe. Żaden z dyspozytorów w Pniówku nie pamięta, kiedy ostatnio była jakaś większa modernizacja dyspozytorni. Oczywiście, zmieniały się systemy, wymieniano komputery, ekrany ale w dalszym ciągu dyspozytorzy siedzieli przed liczącą sobie kilkadziesiąt lat tablicą synoptyczną. W dużym skrócie, to duża tablica na której widać schemat kopalni z licznymi kolorowymi lampkami, które sygnalizują ewentualne awarie i zagrożenia. 

– Gdy w kopalni zachodziły zmiany związane z uruchamianiem nowych poziomów, pól eksploatacyjnych, ścian, pracownicy oddziału łączności musieli na tablicy synoptycznej montować nowe lampki, które sygnalizowały stan pracy maszyn i urządzeń zainstalowanych w nowym rejonie – wspomina Paweł Bieszczad, nadsztygar urządzeń teletechnicznych i automatyki. 

Teraz dyspozytorzy mają do dyspozycji ogromny ekran o wymiarach 5 x 3 metra. Dzięki jednemu kliknięciu myszką mogą na nim wyświetlać dane w dowolnych konfiguracjach z systemów, które monitorują proces produkcji. Warto wspomnieć, że w kopalni działa kilkanaście systemów monitorujących najprzeróżniejsze parametry. Dyspozytorzy w czasie rzeczywistym śledzą m.in. która ze ścian ma postój i z jakiego powodu. To samo dotyczy całej odstawy urobku. Do tego dochodzi monitoring pracujących maszyn i urządzeń. Wystarczy kliknąć w odpowiednia ikonę na komputerze i jak na dłoni widać, które z setek monitorowanych maszyn i urządzeń pracuje nieprawidłowo. W takiej sytuacji dyspozytor kontaktuje się z osobami obsługującymi dane urządzenie i informuje o niewłaściwej jego pracy.


W dyspozytorni na każdej zmianie pracują cztery osoby. Dyspozytor główny ruchu zakładu, dyspozytor pomocniczy ruchu zakładu, dyspozytor gazometrii i dyspozytor energomechaniczny (Dwaj ostatni mają osobne stanowiska wyposażone w sześć monitorów 55 calowych). Co ciekawe, dyspozytor energomechaniczny przed modernizacją dyspozytorni miał swoje pomieszczenie w zupełnie innym budynku. Teraz wszyscy są w jednym pomieszczeniu, co w znacznym stopniu ułatwia komunikację i reakcję w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia pojawiającego się na dole kopalni.   

– Najważniejsze jest to, że w jednej chwili możemy mieć dostęp do danych z wszystkich systemów monitorujących produkcje oraz do ponad tysiąca  różnego rodzaju czujników zainstalowanych na dole kopalni. W sytuacjach kryzysowych szybki dostęp do tego rodzaju danych jest nieoceniony – mówi Zbigniew Czarnecki, dyrektor kopalni Pniówek.

Ponadto pomieszczenie dyspozytorni zostało odizolowane od przestrzeni w której zabudowane są centrale gazometryczne m.in. ze względu na hałas generowany przez wentylatory chłodzące wnętrze stojaków. Tuż za ścianą dyspozytorni powstała klimatyzowana serwerownia. Oczywiście wszystkie systemy zostały zabezpieczone przed cyberatakami.
 

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności