Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Nowoczesny kompleks dla Budryka

Jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów ścianowych firmy Becker Warkop będzie pracował w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK Budryk. To najgłębsza kopalnia w Europie, w której wydobywany jest węgiel koksowy.

Zanim kompleks ścianowy trafi do kopalni Budryk, firma Becker Warkop zaprezentowała jego możliwości zarządowi i kierownictwu JSW. 

       - Kompleks ścianowy, który przekazujemy Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jest jednym z najnowocześniejszym kompleksów tego typu w naszym kraju. Zostały w nim zastosowane nowatorskie rozwiązania techniczne. Kompleks zapewnia bezpieczną pracę  i gwarantuje wysoką wydajność - mówi Tomasz Budniok, prezes zarządu firmy Becker Warkop.

           Nowy kompleks będzie pracował w ścianie Cz-2 w pokładzie 405/1 na poziomie 1290 metrów, która jest pierwszą ścianą udostępnioną w ramach inwestycji „Budowa poziomu 1290”. Uruchomienie ściany zapoczątkuje eksploatację pokładów 405/1 oraz 405/2, których  zasoby operatywne wynoszą 68,5 mln ton wysokiej jakości węgla koksowego typu 35.  Rozpoczęcie eksploatacji ściany Cz-2 zaplanowano na przełomie roku.

        - Do końca roku zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie zmodernizowany i przygotowany do produkcji wysokiej jakości węgla koksowego. W tym samym czasie pod ziemią rozpoczniemy eksploatację złóż bogatych w dobrej jakości węgiel koksowy. Zgodnie z aktualną strategią udział węgla koksowego w kopalni Budryk w produkcji w 2020 roku ma wynieść ponad 50% , w tym węgla typu hard około 30% i ma wzrastać w kolejnych latach do około 65%. Przy okazji uruchamiania nowych ścian wprowadzamy nowe technologie, bez tego rozwój JSW jest niemożliwy - powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

          Ściana Cz-2 ma 205 metrów długości, a jej wybieg ma prawie 900 metrów. Średnia miąższość w ścianie wynosi 3,1 metra, a jej zasoby wnoszą ponad 750 000 ton węgla typu hard . Kompleks ścianowy, który zostanie zastosowany w ścianie Cz-2, składa się ze 118 sekcji produkcji Becker Warkop o szerokości 1,75 m. Kombajn ścianowy typu 7LS22 oraz przenośnik ścianowy są produkcji firmy Joy.  Oprócz wszystkich niezbędnych urządzeń w kompleksie ścianowym dodatkowo zastosowano układ klimatyzacji, by poprawić warunki pracy górników.  Konstruktorzy Becker Warkop zadbali o bezpieczeństwo górników pracujących w ścianie, projektując między innymi - przejście dla załogi przed i za stojakami sekcji.  Zgodnie z wymaganiami kopalni zapewniono również bezpieczeństwo pracownikom, którzy będą zajmować się serwisem kombajnu. W tym celu 24 sekcje wyposażono w specjalnie skonstruowane teleskopowe osłony czoła ściany, które zabezpieczają pracowników przed kawałkami opadających skał.  Jedną z kilku nowinek będzie system kontroli geometrii sekcji. 

Zakupiony przez JSW kompleks ścianowy zostanie wykorzystany w siedmiu kolejnych ścianach.   

Inne aktualności

Konkurs bhp dla uczniów

W kopalni Budryk w Ornontowicach odbył się finał wojewódzkiego konkursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów kształcących się w zawodach górniczych „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”. Organizatorem konkursu był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przy…

Serbia ważnym partnerem handlowym

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu reprezentowała Jastrzębską Spółkę Węglową podczas rządowej delegacji w Serbii. W Belgradzie omawiano szanse na rozwój współpracy gospodarczej między krajami.

Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz…

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 25 października 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Carbon Management Forum

Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju uczestniczył w forum zarządzania emisjami dwutlenku węgla „Industrial Carbon Management Forum” zorganizowanym przez Komisję Europejską i francuskie Ministerstwo Energii.

JSW na forum unijnym

W minionym tygodniu przedstawiciele JSW wzięli udział w walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia producentów grafitu i karbonu ECGA (European Advanced Carbon and Graphite Materials Association). W trakcie trzydniowego wydarzenia miały miejsce posiedzenia komitetów…

Więcej aktualności