Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Lubelskie innowacje dla górnictwa w JSW

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej podpisano trójstronne porozumienie w sprawie współpracy przy wdrażaniu nowoczesnych technologii, a także projektowaniu nowych maszyn i urządzeń w kopalniach JSW. List intencyjny podpisali 27 października przedstawiciele JSW, JSW Innowacje oraz lubelskiej spółki Sigma.

fot. Dawid Lach

Stałe udoskonalanie procesów technologicznych, a także projektowanie nowych maszyn i urządzeń jest niezbędne do tego, aby branża górnicza mogła się rozwijać.

- Jastrzębska spółka Węglowa jest otwarta na nowości, nasi pracownicy mają dużo pomysłów, ale jest potrzebna współpraca z konstruktorami. Te pomysły wychodzą z kopalni, one są - wystarczy je tylko uporządkować i wdrożyć – powiedział Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu do spraw technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Porozumienie o współpracy podpisali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, JSW Innowacje oraz lubelskiej firmy SIGMA S.A. zajmującej się systemowym wdrażaniem nowych rozwiązań dla górnictwa. – Proponujemy w ramach tej współpracy wieloletnie doświadczenie wyniesione m.in. ze współpracy z LW Bogdanka SA. W swych działaniach wsłuchujemy się w to, co mówi do nas kadra inżynieryjno-techniczna kopalń, dopiero wtedy odpowiadając na jej potrzeby, proponujemy konkretne rozwiązania, weryfikując wielokrotnie po drodze pomysł, projekt i prototyp – wyjaśnia Jan Hajduk, prezes zarządu spółki Sigma S.A.

Spółka istnieje na rynku od ponad dwudziestu lat. Początkowo swoje rozwiązania kierowała przede wszystkim na potrzeby LW Bogdanka S.A. , gdzie były testowane i weryfikowane przez kadrę inżynieryjną kopalni. Obecnie SIGMA jest mocno obecna również w górnictwie śląskim. ­SIGMA rozwiązuje problemy techniczne kopalń, które zdarzają się w wyrobiskach podziemnych. W wielu przypadkach, ciężką pracę fizyczną załogi udaje się zastąpić mechanizacją. - Współpraca JSW Innowacje z Sigmą będzie polegać na wymianie rozwiązań w obszarze górniczym. JSW ma identyfikować problemy, a my postaramy się znaleźć rozwiązania, które będą odpowiadały tym potrzebom – powiedział Jacek Srokowski, zastępca prezesa JSW Innowacje.

Górnictwo nie jest od tego, aby w ruchu zakładu górniczego prowadzić skomplikowane prace badawczo-rozwojowe. Temu ma służyć nowo zawarte porozumienie i wymiana dotychczasowych doświadczeń pomiędzy wyspecjalizowanymi jednostkami projektowanymi. - Cieszę się z tej współpracy. Rozwiązania, które proponuje spółka Sigma, są ciekawe, a co dla mnie nawet istotniejsze, praktycznie sprawdzone w Bogdance. Wierzę, że można je dalej rozwijać, tak aby i nam w JSW odpowiadały. W kopalniach schodzimy z eksploatacją coraz głębiej, towarzyszą nam na co dzień liczne zagrożenia, a koszty produkcji musimy trzymać pod kontrolą. Dlatego chcemy się wspierać praktycznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami,  aby mieć wpływ na koszt produkcji, od którego w praktyce zależy przyszłość nas wszystkich  – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu do spraw strategii i rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sukces tego porozumienia będzie zależeć od cierpliwości i konsekwencji w działaniu, a także zaangażowania kadry inżynieryjno-technicznej.