Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

43 lata od podpisania historycznego porozumienia

Dziś, 3 września mija rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, zawartego pomiędzy robotnikami a komunistyczną władzą, kończących falę strajków z lata 1980 roku. W uroczystościach rocznicowych w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki.

zdjęcia: Dawid Lach

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Następnie przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego oddano hołd uczestnikom tamtych wydarzeń. Kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także premier RP, ministrowie, posłowie, samorządowcy i dyrekcje kopalń.

Z tego miejsca dziękuję szczególnie górnikom z Jastrzębia-Zdroju, którzy żyją jeszcze wśród nas i tym którzy odeszli, bo to wasza odwaga, wola walki doprowadziła do tego, że mogła powstać „Solidarność”. Pamiętamy w tych dniach o Porozumieniach Sierpniowych, Gdańsku, Szczecinie, ale za mało mówimy o Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach i wszystkich kopalniach, które stanęły i doprowadziły do wielkiego przełomu, doprowadziły do powstania jednego z największych ruchów społecznych w historii świata – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Latem 1980 r. strajkujący górnicy z ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy” (dzisiaj Ruch Zofiówka) - do 21 postulatów z Gdańska i Szczecina - dołączyli własne. Zdaniem historyków, masowe strajki na Górnym Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu-Zdroju, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy podpisane przez strajkujących na Wybrzeżu.

Fundamentem podpisanych porozumień sierpniowo-wrześniowych był najważniejszy postulat - powołanie niezależnej reprezentacji pracowniczej, która będzie dbała o interesy pracowników, kopalń, hut i tysięcy zakładów w naszym kraju. To było marzenie w 1980 roku, aby ktoś ich reprezentował, aby dbał o warunki pracy, o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale przede wszystkim, żeby traktował pracowników w sposób podmiotowy. To wola setek tysięcy strajkujących w prawie 700 zakładach w naszym kraju. To była siła z którą komuniści musieli się liczyć – przypomniał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

To właśnie protestujący w Jastrzębiu-Zdroju górnicy wywalczyli między innymi wolne soboty i niedziele oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach i podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. W 1980 roku górnicy z Jastrzębia-Zdroju wykazali się ogromną odwagą i determinacją w walce z komunistyczną władzą. Obecnie o wydarzeniach sprzed 43 lat przypomina pomnik Porozumienia Jastrzębskiego znajdujący się przed Ruchem Zofiówka.

 

Inne aktualności

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Wypadek w KWK Pniówek

W czasie wykonywania robót konserwacyjnych w jednym z przodków kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydarzył się wypadek.

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

JSW uruchamia platformę edukacyjną „To jest węgiel”

JSW SA przedstawia nową platformę internetową „To jest węgiel”, która została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować. Strona ta stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w…

Więcej aktualności