Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Europejski Zielony Ład zaczyna się w JSW

Węgla metalurgicznego nie można tak po prostu kupić. Chyba, że masz koksownię lub hutę, wtedy dostarczymy go całymi wagonami. Jednak bez wątpienia każdy styka się z końcowymi produktami węgla metalurgicznego na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Bo stal, która powstaje z udziałem naszego węgla, jest wszędzie.

Każda tona stali powstaje dzięki użyciu 400 kilogramów koksu, który produkowany jest z 560 kg węgla metalurgicznego. Każda tona stali to ciężka praca górników, koksowników i hutników. Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydobywają węgiel koksowy, czyli metalurgiczny. JSW jest obecnie największym w Unii Europejskiej producentem węgla koksowego, a po zamknięciu kopalń w Czechach będzie jedynym.

Rola spółki, jak również całej Grupy Kapitałowej JSW, jest niepowtarzalna - nie tylko ze względu na znaczenie dla regionalnego rynku pracy, ale przede wszystkim dla polskiej i europejskiej gospodarki. Węgiel metalurgiczny został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, a więc mających strategiczne znaczenie dla gospodarki, o wyczerpujących się zasobach i trudno zastępowalnych. Tym bardziej, że obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. To tym ważniejsze, że w Europie nastał czas na produkty przyjazne środowisku, np. pojazdy elektryczne i wiatraki, a to oznacza, że znacząco wzrośnie popyt na stal. Dlatego mówimy, że Europejski Zielony Ład zaczyna się u nas – w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w kopalniach w których wydobywa się węgiel koksowy i w koksowniach, w których jest produkowany koks.

Według World Steel Association, średnie roczne zużycie stali na osobę na świecie wynosi 228 kg. Stal wykorzystywana jest w transporcie, gdzie służy do produkcji szyn i 17 milionów kontenerów, które ładowane są na statki i przewożą towary do każdego zakątka globu. Przeciętny samochód osobowy składa się między innymi z 900 kg stalowych komponentów, a stal stanowi około 60 proc. wagi takiego pojazdu. Zyskująca na popularności elektromobilność też byłaby niemożliwa bez stali, a tym samym bez węgla metalurgicznego. Podobnie jest z turbinami wiatrowymi, gdzie każdy z elementów – od masztów po łopaty wirników i generatory – zawiera stal. 

Głównymi odbiorcami produktów spółek z Grupy JSW są od lat klienci w Polsce a także między innymi w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. To naturalne kierunki naszych dostaw, ponieważ ci odbiorcy są najbliżej naszych kopalń i koksowni. Ale węgiel i koks z JSW trafiają także do kilku krajów azjatyckich. Możliwości mamy ogromne. Wielkość udokumentowanych zasobów operatywnych węgla wynosi 1 mld ton. Spółka wciąż rozbudowuje swoją bazę zasobową jednocześnie przywiązując szczególną wagę do ochrony środowiska. Na 47 istotnych projektów dla rozwoju JSW, 15 projektów jest związanych z ochroną środowiska.    

Inne aktualności

Serbia ważnym partnerem handlowym

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu reprezentowała Jastrzębską Spółkę Węglową podczas rządowej delegacji w Serbii. W Belgradzie omawiano szanse na rozwój współpracy gospodarczej między krajami.

Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz…

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 25 października 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Carbon Management Forum

Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju uczestniczył w forum zarządzania emisjami dwutlenku węgla „Industrial Carbon Management Forum” zorganizowanym przez Komisję Europejską i francuskie Ministerstwo Energii.

JSW na forum unijnym

W minionym tygodniu przedstawiciele JSW wzięli udział w walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia producentów grafitu i karbonu ECGA (European Advanced Carbon and Graphite Materials Association). W trakcie trzydniowego wydarzenia miały miejsce posiedzenia komitetów…

JSW z główną nagrodą „The Best Annual Report” 2023

Po raz pierwszy w historii Jastrzębska Spółka Węglowa zajęła pierwsze miejsce w corocznym konkursie organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków na najlepszy raport roczny. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej w Sali Notowań GPW.

Więcej aktualności