Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górnictwo – tradycja i współczesność

„Wokół Górniczej Tożsamości” to temat konferencji zorganizowanej w Katowicach przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA, JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski.

zdjęcia: Dawid Lach

Konferencja składała się z czterech paneli tematycznych, podczas których dyskusja toczyła się wokół górniczej tożsamości Śląska. Paneliści rozmawiali o przemianach etosu górniczego w XIX i XX wieku, powojennym górnictwie Polski, opozycji „solidarnościowej” w latach 80-tych oraz współczesnym obliczu górnictwa. Konferencję otworzył Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Życzę, aby ten szeroki zakres zagadnień, który zostanie przedstawiony, był inspiracją do dyskusji w temacie tożsamości Śląska. Niech ta konferencja stanie się platformą do wymiany doświadczeń w zakresie wiedzy o historii i kulturze naszego regionu – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Wydarzenie zgromadziło liczne grono historyków, naukowców, ekspertów, w tym przedstawicieli branży górniczej oraz studenci i młodzież. Zaproszenie na konferencję przyjął także Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego Ministerstwa Aktywów Państwowych.

To jest specjalna okoliczność, dzięki której mam nadzieję, swój ciąg dalszy będzie miał temat zachowania tożsamości Śląska na Śląsku – zwrócił uwagę Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego i dodał: – Zastanawiam się, czy w tej transformacji już nie energetycznej, ale cywilizacyjnej, jesteśmy w stanie przenieść tradycję i zwyczaje na przyszłe pokolenia. Budujmy naszą przyszłość, również w przestrzeni tradycji i tym charakterze zwyczaju, który po nas wszystkich zostanie.

Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności zwrócił uwagę, że przemysł wydobywczy miał wpływ na powstanie i rozwój wielu śląskich miast. Wokół kopalni budowano osiedla, domy kultury, szkoły i boiska, zakładano kluby sportowe.

Czasem zapominamy, że cała przestrzeń w której żyjemy, to tak naprawdę dzięki górnictwu. Z górnictwa wywodzi się cała kultura Śląska dzisiejsza kultura. To w górnictwie była śląska godka i w górnictwie ludzie uczyli się pracy. Efekty tej pracy zawsze mogliśmy zobaczyć na powierzchni. Po to się spotykamy, aby o tym wszystkim rozmawiać, pokazać jak wyglądał tamten okres, ale też żeby dać sygnał, że o tym wszystkim należy mówić, pisać i opowiadać – podkreślił Robert Ciupa, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Konferencja "Wokół Górniczej Tożsamości" była doskonałą okazją do refleksji nad historią, teraźniejszością i przyszłością przemysłu wydobywczego w Polsce. Otworzyła też drzwi do dalszych dyskusji, badań i współpracy w dziedzinie górnictwa. Ta konferencja pokazała, że mimo wyzwań, jakie stoją przed przemysłem węglowym, wciąż istnieje pasja i zaangażowanie w zachowanie jego dziedzictwa.

Uznaliśmy, że warto porozmawiać o tym, jaką rolę społeczną odegrało górnictwo na przestrzeni ostatnich lat, a nawet dalej, kiedy górnictwo było dumą i chwałą polskiej gospodarki. Chcemy pokazać, że my, jako mieszkańcy Górnego Śląska jesteśmy dumni z tych dokonań, z tego, że górnictwo jest częścią naszego życia – podsumował Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo.



Inne aktualności

Zakończono najtrudniejszy etap pogłębiania szybu III w KWK Pniówek

Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i…

Przyszli chemicy odwiedzili CLP-B

26 studentów z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyjechało z wizytą do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. Studenci z uwagą przyglądali się nowoczesnym urządzeniom do badań laboratoryjnych.

Nowoczesny sprzęt dla ratowników

Jastrzębska Spółka Węglowa wymienia aparaty regeneracyjne ratownicze we wszystkich swoich kopalniach. To największy zakup dla ratownictwa górniczego w historii Spółki.

Konferencja metanowa

W Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. W konferencji wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów…

Konkurs bhp dla uczniów

W kopalni Budryk w Ornontowicach odbył się finał wojewódzkiego konkursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów kształcących się w zawodach górniczych „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”. Organizatorem konkursu był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przy…

Serbia ważnym partnerem handlowym

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu reprezentowała Jastrzębską Spółkę Węglową podczas rządowej delegacji w Serbii. W Belgradzie omawiano szanse na rozwój współpracy gospodarczej między krajami.

Więcej aktualności