Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali

25 lutego w siedzibie serwisu EURACTIV w Brukseli odbyła się debata na temat łańcuchów dostaw surowców krytycznych dla sektora hutniczego oraz branży motoryzacyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele europejskich producentów stali (EUROFER), baterii (EUROBAT), grafitu (ECGA) oraz surowców krytycznych (CRM-A), których reprezentował Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. rozwoju, pełniący rolę przewodniczącego stowarzyszenia CRM Alliance.

W swoich wystąpieniach paneliści podkreślali znaczenie stabilnych dostaw surowców dla łańcuchów wartości kluczowych sektorów europejskiego przemysłu. Europejskie hutnictwo znajduje się w krytycznym momencie, z jednej strony mierząc się z wyzwaniem jakim jest dekarbonizacja, a z drugiej próbując utrzymać produkcję pomimo wysokich cen energii, zmagając się jednocześnie z napływem tańszej i dużo bardziej emisyjnej produkcji z państw trzecich. W ciągu ostatnich lat UE utraciła 30 mln ton produkcji stali, która przeniosła się do krajów trzecich, gdzie nie obowiązują restrykcyjne przepisy środowiskowe. Prawie 90% baterii wykorzystywanych w UE pochodzi właśnie z krajów trzecich, z kolei najmniej emisyjne produkty wytwarzane w państwach członkowskich, są niekonkurencyjne, gdyż konsumenci nie chcą ponosić dodatkowych kosztów wynikających z czystej produkcji.

- Sytuacja geopolityczna związana z bezpieczeństwem na świecie oraz konkurencyjność europejskiej gospodarki jest ściśle powiązana z całym łańcuchem wartości wytwarzania stali oraz dostępem do surowców. Produkcja stali oraz jej komponentów w postaci węgla koksującego i koksu pochodzącego z lokalnych europejskich surowców krytycznych winno zostać rozpoznane przez instytucje Unii Europejskiej jako strategiczna rezerwa surowca dostępna i gwarantowana  z zasobów lokalnych. Bez rozpoczęcia upraszczania unijnych przepisów oraz rewizji priorytetów w postaci m.in., ochrony ograniczonej bazy surowcowej dostępnej w Unii Europejskiej, nie uda się zwiększyć produkcji surowców niezbędnych do utrzymania kluczowych branż gospodarki. Musimy pamiętać, że uzależnienie od dostaw z państw trzecich jest obarczone coraz większym ryzykiem, co pokazują ograniczenia w eksporcie wprowadzane np. przez Chiny. Europejski przemysł musi być chroniony i potrzebuje wsparcia, aby odzyskać konkurencyjność, w tym celu Unia musi pilnie zaadresować problem globalnych nadwyżek mocy produkcyjnych - powiedział Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju.

Dyskusja jasno pokazała, że potrzebne są bardziej zdecydowane działania ze strony Komisji Europejskiej, aby utrzymać konkurencyjność i odporność europejskiego przemysłu stalowego i motoryzacyjnego oraz jego dostawców.

Inne aktualności

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Koniunktura nie sprzyja Grupie Kapitałowej JSW

To był rok pełen wyzwań. Ze względu na trudną sytuację rynkową, warunki geologiczne i zdarzenia losowe oraz wysoką i mało elastyczną bazę kosztową, Grupa Kapitałowa JSW zamknęła rok 2024 ze stratą netto na poziomie 7,3 mld złotych. Pomimo niesprzyjających czynników w…

JSW podjęła decyzję w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł odprowadzonej na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny w 2023 roku oraz dopłaconej w 2024 roku.

Więcej aktualności