Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Gospodarka wodna spółek węglowych

Kopalnie stale monitorują proces odprowadzania wód dołowych zgodnie z pozwoleniami w ramach przepisów prawa. Przedstawiciele spółek węglowych wzięli udział w spotkaniu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, dotyczącym zagospodarowania wód kopalnianych.

zdjęcia: Dawid Lach

Górnictwo nie może istnieć bez ciągłego odwadniania kopalń, które podejmują w ostatnim czasie coraz więcej przedsięwzięć, aby zminimalizować uciążliwość zrzutów wód dołowych dla środowiska.

– Wody z naszych kopalń odprowadzane są zgodnie z przepisami prawa określonymi w odpowiednich pozwoleniach wodnoprawnych udzielonych spółce PGWiR należącej do Grupy Kapitałowej JSW, która obsługuje system retencyjno-dozujący „Olza” i Zakład Odsalania oraz kopalnię Knurów-Szczygłowice – zapewnił Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.  Bez odwadniania nie ma życia kopalni. To jest naturalny proces związany z wydobyciem węgla, stanowiący warunek zapewnienia bezpieczeństwa górników i istnienia każdej kopalni – dodał wiceprezes.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odprowadzaniem wód zasolonych do zlewni górnej Odry zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji. Głównymi elementami są system retencyjno-dozujący „Olza” i Zakład Odsalania w Czerwionce-Leszczynach. Wody trafiają do osadników, gdzie oczyszczane są z cząstek stałych. Rurociągi przesyłowe mają łącznie 89 km długości, a pojemność retencyjna zbiorników wynosi ok 600 tys. m3. System „Olza” w JSW S.A. pozwala na 21 dni retencjonowania wód w czasie suszy. W miejscu doprowadzenia kolektora do Odry pod Krzyżanowicami w dnie rzeki na całej jej szerokości zamontowano 51 dysz, które umożliwiają skuteczne wymieszanie wód na stosunkowo krótkim odcinku rzeki. System odsalania wód prowadzi oczyszczanie solanek kopalnianych, a w wyniku takich procesów technologicznych - jak odwrócona osmoza czy odparowanie - zakład produkuje wysokogatunkową sól spożywczą pod marką „Sól Dębieńska” dla przemysłu spożywczego i chemicznego. W 2018 roku sól z JSW nagrodzono certyfikatem jakości i tytułem Top Product oraz godłem promocyjnym „Doceń Polskie”.
 

Inne aktualności

Wyniki Grupy Kapitałowej JSW za trzeci kwartał 2024 roku

W trzecim kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa JSW zanotowała stratę netto w wysokości 308,9 mln zł. Po dziewięciu miesiącach tego roku GK JSW osiągnęła stratę netto w wysokości prawie 6,4 mld zł.

JSW wprowadza Plan Strategicznej Transformacji

Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025 -2027.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za III kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 29 listopada 2024 roku (piątek) o godz. 10:00

Zakończono najtrudniejszy etap pogłębiania szybu III w KWK Pniówek

Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i…

Przyszli chemicy odwiedzili CLP-B

26 studentów z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyjechało z wizytą do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. Studenci z uwagą przyglądali się nowoczesnym urządzeniom do badań laboratoryjnych.

Nowoczesny sprzęt dla ratowników

Jastrzębska Spółka Węglowa wymienia aparaty regeneracyjne ratownicze we wszystkich swoich kopalniach. To największy zakup dla ratownictwa górniczego w historii Spółki.

Więcej aktualności