Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW na Krynica Forum 2023

Węgiel koksowy ważnym surowcem w transformacji energetycznej. To jedna z konkluzji debat patronackich zorganizowanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową podczas Krynica Forum 2023.

Forum Krynica to miejsce spotkań ekspertów, polityków i przedsiębiorców, które odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości polskiej gospodarki.

Tegoroczne Forum, odbywające się w malowniczej Krynicy-Zdroju jest szczególnie istotne, ponieważ skupia się na tematach związanych z neutralnością klimatyczną i transformacją energetyczną, w których swój znaczący udział ma także Jastrzębska Spółka Węglowa.

JSW była organizatorem dwóch debat na temat neutralności klimatycznej i transformacji energetycznej, z uwzględnieniem roli węgla koksowego, jako zasobu niezbędnego do osiągnięcia tych celów oraz surowców własnych. Moderatorem pierwszego spotkania z udziałem Marka Wesołego, sekretarza stanu w MAP,  prof. Stanisława Pruska, dyrektora GIG, prof. Marka Borowskiego z AGH oraz Artura Badylaka, dyrektora biura odmetanowania i gospodarki metanem w JSW – był Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW SA.

 Wierzę, że ta debata przyczyni się do rzetelnej dyskusji na temat kształtu naszej przyszłości energetycznej. Za każdym razem podkreślam znaczenie węgla koksowego, jako kluczowego czynnika do osiągnięcia celów związanych z neutralnością klimatyczną, zapewniającego bezpieczeństwo przemysłowi stalowemu. Kolejny ważny element w naszej spółce, to gospodarcze wykorzystanie metanu – zwrócił uwagę Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW SA, strategicznego partnera Krynica Forum 2023. – Nasza nowoczesna umowa kredytowa SLL ma swój ekologiczny wydźwięk. Ważnym elementem naszej spółki jest strategia środowiskowa, mamy świadomość, że emitujemy gazy cieplarniane w postaci metanu, to najważniejszy element redukcji śladu węglowego  w naszej spółce – dodał prezes Tomasz Cudny.

Debata stanowiła znaczący wkład w dyskusję na temat przyszłości węgla koksowego i niskoemisyjnej gospodarki. Wielokrotnie zwracano uwagę na redukcję emisji metanu i jego gospodarczego wykorzystania.

 Górnictwo węglowe w skali globalnej emituje 40 mln ton metanu rocznie, z tego 20 mln emitują tylko Chiny. Polska, jeśli chodzi o górnictwo, nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce krajów, nasza roczna emisja to około 400 tysięcy ton metanu – zaznaczył prof. Stanisław Prusek, dyrektor GIG. Z kolei wiceminister Marek Wesoły mówił o szczególnej roli JSW - producenta wysokiej jakości węgla koksowego, wpisanego na listę surowców krytycznych. – Nasze spółki działające w branży górniczej mają wystarczającą świadomość ekologiczną od długiego już czasu. W moim przekonaniu jesteśmy liderem, jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące ujmowania metanu - to około 40 proc. i mamy się czym chwalić – uważa Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i dodaje: – W działaniach regulacyjnych często brakuje spójności. Ja jestem za tym, aby były odpowiednie zachęty, to jest skuteczniejsze niż kary. Bo z jednej strony jest oczekiwanie wielu środowisk, abyśmy się zmieniali, a z drugiej strony tworzy się system, który narzuca kary i podatki co powoduje, że ten system staje się droższy, a przez to powolniejszy.

Przedstawiciele JSW podczas trzydniowej konferencji byli uczestnikami wielu spotkań. Jedną z ciekawszych dyskusji była debata o surowcach własnych i bezpieczeństwie surowcowym Polski. W debacie wzięli udział między innymi: Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych, Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, Piotr Chęciński z KGHM Polska Miedź oraz Wojciech Łabus, Partner Associate KPMG w Polsce.

Poświęcenie uwagi takim firmom jak nasza, leży w interesie Unii Europejskiej. Cały przemysł związany z polityka klimatyczną dotyczy stali, to oznacza, że do tego trzeba ogromnych zasobów węgla koksowego, którymi JSW dysponuje. Tymczasem działamy w warunkach ograniczonego zaufania. Wszystko co kojarzy się z węglem, w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej - niesłusznie - uważane jest za brudne, złe, niepotrzebne, generalnie do wyeliminowania. Tymczasem takie traktowanie surowców może doprowadzić do zaniedbania tej działalności – podsumował Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

Inne aktualności

Akcja ratownicza w Ruchu Szczygłowice

Czwarta ofiara wypadku

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł górnik leczony po zapaleniu metanu w Ruchu Szczygłowice. To czwarta ofiara wypadku. Miał 42 lata, w Ruchu Szczygłowice pracował od trzynastu lat.

W szpitalach w Krakowie i Siemianowicach…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Więcej aktualności