Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Koks opałowy sposobem na smog

Coraz surowsze wymogi na temat ograniczania niskiej emisji otwierają rynek dla nowych produktów do opalania budynków. JSW KOKS przekonuje, że najlepszym rozwiązaniem jest znany od wieków koks opałowy. To czysty produkt pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Wszystkie argumenty przemawiają więc za tym, aby z tej szansy skorzystać.

fot. Dawid Lach

Jakość do ceny nieporównywalna z niczym innym. Do tej pory nie wymyślono lepszego i bardziej ekologicznego paliwa do pieców węglowych niż koks opałowy. - To paliwo jest niemal całkowicie pozbawione części lotnych zawartych w węglu, co gwarantuje brak powstawania sadzy, a także wszystkich substancji toksycznych, które tworzą się podczas procesu spalania w piecach domowych zwykłego węgla- wyjaśnia Paweł Wilman, zastępca dyrektora ds. rozwoju i realizacji inwestycji w JSW KOKS.

Co prawda koks jest droższy od ekogroszku, bo tona kosztuje około dziewięciuset złotych, ale  jego zużycie jest od dwudziestu do trzydziestu procent mniejsze niż tradycyjnego węgla. To oznacza, że ostatecznie koszty ogrzewania są dużo niższe i mniej szkodliwe dla środowiska.

Koks ma również wyższą temperaturę zapłonu, co wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków spalania w kotle. Obecnie Spółka testuje kotły, które nadawałyby się do spalania koksu. - Prowadzimy rozmowy z producentami kotłów o wprowadzeniu na rynek urządzeń grzewczych dostosowanych również do palenia koksem opałowym, które będą spełniać wymogi kotłów klasy 5 emisji i Ecodesign- wyjaśnia Paweł Wilman. Już teraz wiadomo, że cenowo taki kocioł może być tańszy niż popularne na rynku urządzenia do spalania ekogroszu, głównie ze względu na uproszczoną konstrukcję Koksownie Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprzedają koks opałowy zarówno w kraju, jak i na eksport. Odbiorcami są klienci z Czech, Słowacji, Austrii czy Włoch dbający o środowisko naturalne. Koksem ludzie palili od wieków i do dziś jest kupowany głównie do pieców zasypowych i żeliwnych. W Polsce może to być doskonała alternatywa dla popularnego dziś ekogroszku. Zwłaszcza teraz, kiedy toczy się tak zacięta dyskusja na temat zaostrzających się wymogów dotyczących ograniczenia niskiej emisji. ­- Gdzie tylko możemy, staramy się przekonywać, że to najlepsza alternatywa do walki ze smogiem. Przede wszystkim to gotowe i istniejące na rynku paliwo bezdymne, po drugie świetny stosunek wydajności do ceny. Poza tym nie ma problemu, że zakurzy nam pół domu, bo koks jest bardzo czystym paliwem - podsumowuje Paweł Wilman.

Obecnie konkurencja na rynku ekogroszku jest ogromna. Popyt jest duży, co oznacza, że ten produkt jest coraz trudniejszy do zdobycia dla przeciętnego odbiorcy. Dlatego też coraz częściej będzie sprowadzany, głównie z Rosji. Inaczej jest z koksem. Surowiec jest stale produkowany i łatwo dostępny. A korzyści dla środowiska i zdrowia mogą okazać się znakomite.

Inne aktualności

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Koniunktura nie sprzyja Grupie Kapitałowej JSW

To był rok pełen wyzwań. Ze względu na trudną sytuację rynkową, warunki geologiczne i zdarzenia losowe oraz wysoką i mało elastyczną bazę kosztową, Grupa Kapitałowa JSW zamknęła rok 2024 ze stratą netto na poziomie 7,3 mld złotych. Pomimo niesprzyjających czynników w…

Więcej aktualności