Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Konferencja metanowa

W Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. W konferencji wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów był Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW.

zdjęcia: Dawid Lach

Konferencję zorganizowała grupa ekspertów ds. metanu z kopalń węgla i sprawiedliwej transformacji, działająca przy ONZ, natomiast współorganizatorem było Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla w Polsce (ICE-CMM Poland), którego członkiem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Podczas spotkania omówionych zostało wiele tematów, między innymi przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie metanu oraz wyzwań, jakie jego wdrożenie może stanowić dla państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla polskiego górnictwa.

- Cieszę się, że udało nam się w Polsce zorganizować taką konferencję. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat rozwiązań regulacyjnych, które funkcjonują na świecie. Być może to spotkanie przyniesie nam inspirację i wskaże kierunki działania, które moglibyśmy przyjąć – szczególnie jeśli chodzi o konkretne narzędzia finansowe wspierające górnictwo w zakresie redukcji emisji metanu. Wiemy, że w Stanach Zjednoczonych takie rozbudowane programy dotacyjne już funkcjonują. Ważne, aby przemysł nie został pozostawiony sam sobie. Należy stworzyć warunki, które pozwolą przedsiębiorstwom spełniać wymagania regulacyjne i rozwijać się w sposób zrównoważony – podkreśla Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW, jednocześnie przewodniczący prezydium ICE-CMM Poland.

W przeciwieństwie do innych gazów cieplarnianych, metan można przekształcić w energię użytkową. Wychwytywanie i wykorzystywanie metanu umożliwia generowanie czystej energii i łagodzenie globalnych zmian klimatycznych. Odpowiednie technologie dostępne są w każdym sektorze, również w górnictwie. W tym kontekście grupa ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla i Sprawiedliwej Transformacji działająca przy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych („UNECE”), od dziesięcioleci pracuje nad wspieraniem państw i przemysłu węglowego w skutecznym monitorowaniu, wychwytywaniu i wykorzystywaniu metanu. W tym obszarze Jastrzębska Spółka Węglowa ma się czym pochwalić. 20 uczestników konferencji z Włoch, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych przyjechało z wizytą do kopalni Budryk. Na terenie szybu VI znajdującego się w Chudowie mieli okazję zobaczyć stację odmetanowania oraz układy kogeneracyjne. 

Inne aktualności

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Wypadek w KWK Pniówek

W czasie wykonywania robót konserwacyjnych w jednym z przodków kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydarzył się wypadek.

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

Więcej aktualności