Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Konferencja metanowa

W Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. W konferencji wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów był Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW.

zdjęcia: Dawid Lach

Konferencję zorganizowała grupa ekspertów ds. metanu z kopalń węgla i sprawiedliwej transformacji, działająca przy ONZ, natomiast współorganizatorem było Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla w Polsce (ICE-CMM Poland), którego członkiem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Podczas spotkania omówionych zostało wiele tematów, między innymi przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie metanu oraz wyzwań, jakie jego wdrożenie może stanowić dla państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla polskiego górnictwa.

- Cieszę się, że udało nam się w Polsce zorganizować taką konferencję. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat rozwiązań regulacyjnych, które funkcjonują na świecie. Być może to spotkanie przyniesie nam inspirację i wskaże kierunki działania, które moglibyśmy przyjąć – szczególnie jeśli chodzi o konkretne narzędzia finansowe wspierające górnictwo w zakresie redukcji emisji metanu. Wiemy, że w Stanach Zjednoczonych takie rozbudowane programy dotacyjne już funkcjonują. Ważne, aby przemysł nie został pozostawiony sam sobie. Należy stworzyć warunki, które pozwolą przedsiębiorstwom spełniać wymagania regulacyjne i rozwijać się w sposób zrównoważony – podkreśla Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW, jednocześnie przewodniczący prezydium ICE-CMM Poland.

W przeciwieństwie do innych gazów cieplarnianych, metan można przekształcić w energię użytkową. Wychwytywanie i wykorzystywanie metanu umożliwia generowanie czystej energii i łagodzenie globalnych zmian klimatycznych. Odpowiednie technologie dostępne są w każdym sektorze, również w górnictwie. W tym kontekście grupa ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla i Sprawiedliwej Transformacji działająca przy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych („UNECE”), od dziesięcioleci pracuje nad wspieraniem państw i przemysłu węglowego w skutecznym monitorowaniu, wychwytywaniu i wykorzystywaniu metanu. W tym obszarze Jastrzębska Spółka Węglowa ma się czym pochwalić. 20 uczestników konferencji z Włoch, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych przyjechało z wizytą do kopalni Budryk. Na terenie szybu VI znajdującego się w Chudowie mieli okazję zobaczyć stację odmetanowania oraz układy kogeneracyjne. 

Inne aktualności

Zakończono najtrudniejszy etap pogłębiania szybu III w KWK Pniówek

Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i…

Przyszli chemicy odwiedzili CLP-B

26 studentów z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyjechało z wizytą do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego. Studenci z uwagą przyglądali się nowoczesnym urządzeniom do badań laboratoryjnych.

Nowoczesny sprzęt dla ratowników

Jastrzębska Spółka Węglowa wymienia aparaty regeneracyjne ratownicze we wszystkich swoich kopalniach. To największy zakup dla ratownictwa górniczego w historii Spółki.

Konkurs bhp dla uczniów

W kopalni Budryk w Ornontowicach odbył się finał wojewódzkiego konkursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów kształcących się w zawodach górniczych „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”. Organizatorem konkursu był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przy…

Serbia ważnym partnerem handlowym

Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu reprezentowała Jastrzębską Spółkę Węglową podczas rządowej delegacji w Serbii. W Belgradzie omawiano szanse na rozwój współpracy gospodarczej między krajami.

Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz…

Więcej aktualności