Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Naziemny skład materiałów wybuchowych spełnia swoje zadania

20 górników pobiera codziennie w sumie 200 kilogramów materiałów wybuchowych z naziemnego składu. Inwestycja w rejonie szybu VI kopalni „Budryk” to pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim górnictwie.

 

zdjęcia: Dawid Lach

Minął właśnie rok od uruchomienia „Innowacyjnego naziemnego stałego składu materiałów wybuchowych w KWK Budryk”. Skład sprawdza się doskonale, bo zgodnie z założeniami, nowy skład usprawnił obieg materiałów wybuchowych w kopalni oraz obniżył koszty magazynowania środków strzałowych wykorzystywanych przy podziemnych pracach.

Rozwiązanie sprawdziło się, a ilość przechowywanych środków strzałowych wystarcza do dalszej eksploatacji wyrobisk udostępnianych szybem VI. Wcześniej korzystaliśmy z Ruchomego Składu Materiałów Wybuchowych, gdzie można było przechowywać łącznie do 250kg wszystkich rodzajów materiałów wybuchowych i zdarzało się, że tych materiałów brakowało dla pracowników danej zmiany – mówi Zbigniew Czarnecki, dyrektor należącej do JSW S.A. kopalni „Budryk”.

Naziemny stały skład materiałów wybuchowych w „Budryku” znajduje się w odległości około 330 metrów od szybu VI. Prowadzi do niego utwardzona, zadaszona i oświetlona droga, co zwiększa bezpieczeństwo transportu. Pobrane materiały górnicy mogą transportować pieszo lub za pomocą jedynego takiego rodzaju w Polsce pojazdu elektrycznego typu „JSW–E”, który został wyprodukowany w ramach projektu. Pojazd może przewozić 4 górników strzałowych oraz transportować 4 ładownice na zapalniki i 7 puszek z materiałem wybuchowym.

 – Dzięki składowi naziemnemu nie mamy już problemów logistycznych związanych z dostępnością potrzebnych materiałów. W składzie znajdują się maksymalnie 2 tony środków strzałowych, 20 tys. zapalników oraz 900 metrów lontu. Przeciętnie w ciągu doby 20 górników strzałowych pobiera łącznie około 200 kg materiałów – mówi Adam Żołneczko, kierownik Działu Techniki Strzałowej kopalni „Budryk”.

Stan magazynowy ciągle jest monitorowany, co ułatwia system „Tryton” – wygodny i prosty w obsłudze system cyfrowej ewidencji środków strzałowych. – Podczas przygotowywania materiałów do wydania, każdy z nich zostaje zeskanowany, dlatego wszelkie nieprawidłowości można od razu wychwycić – tłumaczy Dariusz Pietrzyba, wydawca w składzie. Sebastian Czech, górnik strzałowy z oddziału wydobywczego G1 dodaje: – Teraz szybciej pobieramy potrzebne nam środki strzałowe, ale też mamy pewność, że zawsze są dostępne.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo nie są jedynymi zaletami nowego naziemnego składu materiałów wybuchowych. Jego budowa na powierzchni jest czterokrotnie tańsza od podobnego na dole kopalni a budowa o kilka lat krótsza.

Budowa była możliwa dzięki zaprojektowaniu nowych rozwiązań oraz zastosowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa, które nie były ani znane, ani określone w obowiązujących przepisach – wyjaśnia Mariusz Wielkopolan, prezes zarządu JSW Nowe Projekty S.A.

Projekt był realizowany przez JSW S.A. i JSW Nowe Projekty S.A. przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa i ARH+ Mining CBR Sp. z o.o.

Musieliśmy sprawdzić nowe, opracowane zabezpieczenia, a wszystko za pomocą badań laboratoryjnych i poligonowych, symulacji komputerowych oraz obliczeń. Z zastosowanych rozwiązań będą w przyszłości mogły nie tylko korzystać zakłady górnicze przechowujące środki strzałowe, ale także jednostki policyjne, wojskowe oraz firmy drążące tunele – wyjaśnia Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Naziemny stały skład materiałów wybuchowych w KWK „Budryk” znajduje się w odległości ok. 330 m od szybu VI. Prowadzi do niego utwardzona, zadaszona i oświetlona droga po linii łamanej.
Strategiczny dla kopalni obiekt funkcjonuje od kwietnia 2021 roku.
Wydawca skanuje materiały, które są potrzebne górnikowi strzałowemu.
Górnik strzałowy w komorze do sprawdzania materiałów sprawdza ilości, które zostały dla niego przygotowane.
Przed bramą składu pobiera się zapalarki i pakuje cały sprzęt do samochodu, który podwozi strzałowych pod szyb VI.
Strzałowi wraz z materiałami na terenie kopalni są transportowani specjalnym elektrycznym pojazdem typu „JSW–E”.
Szyb VI KWK Budryk to rejon, gdzie w najbliższych latach nastąpi duża koncentracja robót.

Inne aktualności

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Koniunktura nie sprzyja Grupie Kapitałowej JSW

To był rok pełen wyzwań. Ze względu na trudną sytuację rynkową, warunki geologiczne i zdarzenia losowe oraz wysoką i mało elastyczną bazę kosztową, Grupa Kapitałowa JSW zamknęła rok 2024 ze stratą netto na poziomie 7,3 mld złotych. Pomimo niesprzyjających czynników w…

JSW podjęła decyzję w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł odprowadzonej na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny w 2023 roku oraz dopłaconej w 2024 roku.

Więcej aktualności