Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu wodno-mułowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przeróbczych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej.

zdjęcia: Dawid Lach

Ważną częścią każdej kopalni jest Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. To tam surowiec poddawany jest odpowiednim procesom wzbogacania, aby jego jakość była jak najlepsza. Jedną z metod wzbogacania jest filtracja w obiegu wodno-mułowym, do którego trafiają odzyskane ziarna czystego węgla.

Kopalnia Pniówek znalazła nowe rozwiązanie, dzięki któremu proces ten będzie przebiegał sprawniej. Chodzi o zastosowanie nowego rodzaju filtrów. Zostały zaprojektowane przez Biuro Projektowo - Inwestycyjne PROINVEST Sp. z o.o. z Rybnika - w oparciu o doświadczenia, a także uwagi pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek.

- Współpraca z pracownikami była kluczowa dla sukcesu projektu. Uwagi przedstawicieli dozoru oraz osób, które pracują przy obsłudze tych maszyn zostały uwzględnione w projektowaniu nowych filtrów – mówi Grzegorz Marzec, zastępca dyrektora ds. technicznych firmy Wrębowa Sp. z o.o., która wyprodukowała filtry: - Nowe lżejsze segmenty o większym współczynniku prześwitu, dwustrefowe sterowanie podawaną próżnią, możliwość regulacji wydmuchu oraz płynna regulacja prędkością napędu głównego pozwalają na efektywne sterowanie wydajnością filtra oraz zawartością wilgoci w węglu - wyjaśnia Grzegorz Marzec.

Do tej pory, ze względu na rosnącą liczbę drobnych ziaren w obiegu wodno–mułowym i postępującą degradację parku maszyn, obieg często był przeciążony. Stąd decyzja o jego modernizacji. Realizacja tej inwestycji to dopiero pierwszy etap szeroko zakrojonego planu pod nazwą „Modernizacja obiegu wodno-mułowego w ZPMW KWK Pniówek”.

- Zastosowaliśmy nowe filtry FTC-200, które zastąpiły dotychczas stosowane FTPO-180, wraz z nowoczesnymi pompami próżniowymi. To krok naprzód w stosowanej dotychczas technologii. Zrealizowana modernizacja pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności węzła odwadniania flotokoncentratu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego, na czym najbardziej nam zależy – wyjaśnia Michał Czerwiński, główny inżynier ds. przeróbki mechanicznej w kopalni Pniówek.

W ciągu godziny z nowego filtra można uzyskać do 100 ton flotokoncentratu, odwodnionego do poziomu 20 proc. Dotychczas użytkowane filtry uzyskiwały wydajności do 50 ton na godzinę i poziom wilgoci 22 proc. Nowe urządzenia charakteryzują się także lepszymi możliwościami bieżącej konserwacji i czyszczenia oraz dostępnością podzespołów, co ma duże znaczenie dla utrzymania nieprzerwanego ruchu zakładu.

W sumie w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zamontowanych jest 8 filtrów tarczowych, w tym dwa nowego typu – FTC-200. W dalszych etapach programu modernizacji przewiduje się wymianę pozostałych starych filtrów na wypracowane nowe rozwiązanie.

 

Inne aktualności

Zmarł kolejny górnik

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł 46-letni górnik poszkodowany w wyniku zapalenia metanu do którego doszło ponad trzy tygodnie temu w Ruchu Szczygłowice. W kopalni pracował od siedemnastu lat. To piąta ofiara wypadku. W szpitalu w Siemianowicach…

Priorytet - stabilizacja finansów GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje robocze narady z Zarządami Spółek zależnych w ramach realizowanego Programu Strategicznej Transformacji JSW z uwzględnieniem spółek zależnych. Indywidualne spotkania odbyły się 4 i 6 lutego. Nacisk położony został na zwymiarowanie konkretnych…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Więcej aktualności