Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Spotkanie z Posłami w Strasburgu

27 listopada br. w Strasburgu obyło się spotkanie inaugurujące współpracę z Posłami nowej kadencji Parlamentu Europejskiego zorganizowane przez stowarzyszenie surowców krytycznych CRM Alliance. W spotkaniu oprócz Posłów do Parlamentu Europejskiego z dwóch największych grup politycznych EPL i S&D oraz ich doradców, udział wzięli przedstawiciele całego łańcucha wartości surowców krytycznych: od firm wydobywczych i przetwórców, po podmioty zajmujące się handlem.

Otwierając spotkanie Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. rozwoju, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego CRM Alliance, podkreślił, że wyzwania przed którymi stoi cała branża oraz malejąca konkurencyjność europejskiego przemysłu muszą zostać zaadresowane przez europejskie instytucje:  

- Surowce krytyczne, takie jak węgiel koksowy, lit czy grafit, są niezbędne dla transformacji europejskiego przemysłu i osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Natomiast unijne regulacje często nie idą w parze z postulatami zgłaszanymi przez sektor, nie stanowią odpowiedniego wsparcia dla firm, a także nie zapewniają należytej ochrony naszego rynku przed tańszą konkurencją z krajów trzecich. Europejski przemysł zmaga się z wysokimi cenami energii oraz napływem tańszych produktów z państw trzecich, czego najlepszy przykład stanowi trwający kryzys w branży stalowej. Najwyższy czas, aby unijni decydenci podjęli pilne działania zmierzające do ochrony europejskiego rynku i zapewnienia równych szans europejskiemu przemysłowi.

Do tych postulatów z pełnym zrozumieniem odniósł się Borys Budka, Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, podkreślając, że europejski przemysł nie potrzebuje kolejnych regulacji, ale stworzenie stabilnego i przewidywalnego otoczenia, które zapewni przywrócenie konkurencyjności europejskim firmom.

W trakcie spotkania miała także miejsce prezentacja najnowszego raportu firmy doradczej McKinsey poświęconego rynkowi surowców „Global Materials Perspective 2024”. Przedstawicielka szwajcarskiego biura firmy wskazała na rosnące zapotrzebowanie na surowce i metale w perspektywie kolejnej dekady oraz silną koncentrację produkcji i przetwórstwa niektórych surowców krytycznych w państwach podwyższonego ryzyka. Dlatego też szczególnie istotna jest tu rola unijnych instytucji, które powinny odpowiednio zareagować na trudną sytuację na europejskim rynku surowców.

Inne aktualności

Kopalnia Pniówek fedruje już 50 lat

4 grudnia Pniówek obchodzi 50-lecie działalności. To pół wieku wydobycia węgla koksowego, rozwoju, ale też tragicznych katastrof górniczych. Zakład wciąż pozostaje jedną z najważniejszych kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z bogatą przeszłością i…

Dziękujemy za życzenia

Jak co roku, z okazji Barbórki otrzymaliśmy wiele życzeń i gratulacji. Zamieszczamy niektóre z nich, którymi chcielibyśmy się podzielić. Dziękujemy za wszystkie słowa życzliwości.

Jastrzębska Spółka Węglowa i Lubelski Węgiel „Bogdanka” podpisały list intencyjny

List intencyjny otwiera drogę do bliższej współpracy w obszarze optymalizacji procesów produkcyjnych. Obie spółki zobowiązały się do wymiany doświadczeń i informacji, aby poprawić jakość zarządzania przedsiębiorstwami oraz zwiększyć efektywność operacyjną. Porozumienie…

Poznaliśmy zwycięzców finału konkursu bhp

Dziś w KWK Pniówek, w ramach obchodów 50-lecia tej kopalni, rozegrano wielki finał XII edycji „Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA”. Zwycięzcą został Jarosław Gąska z Ruchu Zofiówka, zdobywając główną…

Wyniki Grupy Kapitałowej JSW za trzeci kwartał 2024 roku

W trzecim kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa JSW zanotowała stratę netto w wysokości 308,9 mln zł. Po dziewięciu miesiącach tego roku GK JSW osiągnęła stratę netto w wysokości prawie 6,4 mld zł.

JSW wprowadza Plan Strategicznej Transformacji

Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025 -2027.

Więcej aktualności