Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Spotkanie z Posłami w Strasburgu

27 listopada br. w Strasburgu obyło się spotkanie inaugurujące współpracę z Posłami nowej kadencji Parlamentu Europejskiego zorganizowane przez stowarzyszenie surowców krytycznych CRM Alliance. W spotkaniu oprócz Posłów do Parlamentu Europejskiego z dwóch największych grup politycznych EPL i S&D oraz ich doradców, udział wzięli przedstawiciele całego łańcucha wartości surowców krytycznych: od firm wydobywczych i przetwórców, po podmioty zajmujące się handlem.

Otwierając spotkanie Jarosław Kluczniok, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. rozwoju, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego CRM Alliance, podkreślił, że wyzwania przed którymi stoi cała branża oraz malejąca konkurencyjność europejskiego przemysłu muszą zostać zaadresowane przez europejskie instytucje:  

- Surowce krytyczne, takie jak węgiel koksowy, lit czy grafit, są niezbędne dla transformacji europejskiego przemysłu i osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Natomiast unijne regulacje często nie idą w parze z postulatami zgłaszanymi przez sektor, nie stanowią odpowiedniego wsparcia dla firm, a także nie zapewniają należytej ochrony naszego rynku przed tańszą konkurencją z krajów trzecich. Europejski przemysł zmaga się z wysokimi cenami energii oraz napływem tańszych produktów z państw trzecich, czego najlepszy przykład stanowi trwający kryzys w branży stalowej. Najwyższy czas, aby unijni decydenci podjęli pilne działania zmierzające do ochrony europejskiego rynku i zapewnienia równych szans europejskiemu przemysłowi.

Do tych postulatów z pełnym zrozumieniem odniósł się Borys Budka, Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, podkreślając, że europejski przemysł nie potrzebuje kolejnych regulacji, ale stworzenie stabilnego i przewidywalnego otoczenia, które zapewni przywrócenie konkurencyjności europejskim firmom.

W trakcie spotkania miała także miejsce prezentacja najnowszego raportu firmy doradczej McKinsey poświęconego rynkowi surowców „Global Materials Perspective 2024”. Przedstawicielka szwajcarskiego biura firmy wskazała na rosnące zapotrzebowanie na surowce i metale w perspektywie kolejnej dekady oraz silną koncentrację produkcji i przetwórstwa niektórych surowców krytycznych w państwach podwyższonego ryzyka. Dlatego też szczególnie istotna jest tu rola unijnych instytucji, które powinny odpowiednio zareagować na trudną sytuację na europejskim rynku surowców.

Inne aktualności

Akcja ratownicza w Ruchu Szczygłowice

Czwarta ofiara wypadku

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł górnik leczony po zapaleniu metanu w Ruchu Szczygłowice. To czwarta ofiara wypadku. Miał 42 lata, w Ruchu Szczygłowice pracował od trzynastu lat.

W szpitalach w Krakowie i Siemianowicach…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Więcej aktualności