Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Światowy Kongres Górniczy z udziałem JSW

W Australii odbył się 26. Światowy Kongres Górniczy (WMC 2023), w którym wzięło udział 3300 delegatów z 73 krajów, a wśród nich przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wydarzenia WMC stanowią podstawę międzynarodowych porozumień i dyskusji na wysokim szczeblu, które od dziesięcioleci wpływają na praktyki górnicze i przemysł surowcowy.

Głównym organizatorem kongresu w Brisbane była australijska narodowa agencja naukowa CSIRO, rząd Australii, a także rząd Stanu Queensland na terenie, którego zlokalizowanych jest 56 kopalń węgla kamiennego i brunatnego. Sama idea Kongresu WMC zainicjowana została w 1958 roku przez prof. Bolesława Krupińskiego, wybitnego polskiego naukowca i inżyniera górnictwa. WMC z założenia ma za zadanie sprzyjanie tworzeniu płaszczyzny do wymiany doświadczeń i koncepcji z zakresu aktualnych technologii eksploatacji surowców mineralnych, ich ekonomicznie opłacalnego wykorzystania oraz poprawy bezpieczeństwa pracy branży skupionej na pozyskiwaniu surowców.

- Nasz udział w 26. Światowym Kongresie Górniczym, to ważny krok w budowaniu międzynarodowej współpracy i wymiany najlepszych praktyk z innymi liderami przemysłu górniczego. Aktywnie uczestniczymy w dyskusjach na temat zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności w górnictwie - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Jutro - Tworzenie Wartości dla Społeczeństwa”. Jego założeniem była dyskusja nad przyszłą zależnością gospodarczą i społeczną świata od zasobów, biorąc pod uwagę takie kwestie, jak: zrównoważony rozwój - środowisko, zmiana klimatu, transformacja cyfrowa, przełomowe technologie i przyszła kadra. Program obejmował 15 sesji plenarnych, ponad 300 dyskusji technicznych podzielonych na 13 paneli tematycznych oraz 3 sympozja. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa, która obejmowała ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych.

Artur Badylak wziął udział w sesji, podczas której omawiał szeroko zakrojone działania podjęte przez Jastrzębską Spółkę Węglową, w celu spełnienia założonych celów ograniczenia emisji metanu do atmosfery.

– Redukcja emisji metanu to główny cel Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW. Realizujemy projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które pomogą nam sprostać założeniom Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW, a zarazem globalnej polityki klimatycznej. Warto mówić o tych działaniach również na arenie międzynarodowej – podsumował Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW.

Inne aktualności

Akcja ratownicza w Ruchu Szczygłowice

Czwarta ofiara wypadku

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł górnik leczony po zapaleniu metanu w Ruchu Szczygłowice. To czwarta ofiara wypadku. Miał 42 lata, w Ruchu Szczygłowice pracował od trzynastu lat.

W szpitalach w Krakowie i Siemianowicach…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Więcej aktualności