Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Sztuczna inteligencja dla górnictwa

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz spółka z Grupy Kapitałowej JSW - JSW IT Systems rozpoczynają współpracę z potentatami branży informatycznej. W Katowicach podpisano dziś serię porozumień w tej sprawie. Współpraca największego w Unii Europejskiej producenta węgla koksowego z firmami IBM, Microsoft i SAP to droga ku przyszłości i wprowadzenie w życie idei kopalni 4.0.

Grupa JSW zaprosiła Microsoft, aby wspólnie z JSW IT Systems zbudowały podstawy cyfrowej transformacji na potrzeby Grupy. Porozumienie między JSW i Microsoft podpisano dziś w Katowicach podczas drugiego dnia International Mining Forum 2019 – międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości branży górniczej. Porozumienie przewiduje podjęcie strategicznej współpracy, w ramach której Grupa JSW wykorzystywać będzie zaawansowane technologie Microsoft. Zakłada szeroką kooperację w obszarze wymiany wiedzy i rozwijania wspólnych projektów w oparciu o rozwiązania chmurowe Office 365, Dynamics 365 i Azure. Będą one dotyczyć m.in. systemów wspomagających zarządzanie, Internetu Rzeczy (IOT), przetwarzania dużych zbiorów danych (BigData), zaawansowanej analityki danych, blockchain, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Microsoft zapewni wsparcie technologiczne dla konkretnych segmentów biznesowych Grupy JSW: górnictwa węgla, produkcji koksu, usług remontowych i utrzymania, IT oraz innowacji, sprzedaży produktów i usług.

- Nowoczesne przemysł i górnictwo to także umiejętność wydobycia potencjału z technologii. Cyfrowa transformacja oparta na chmurze obliczeniowej otwiera przed Grupą JSW nowe możliwości w zakresie zarządzania danymi i wykorzystania mechanizmów zaawansowanej analityki w celu kreowania innowacji oraz wartości firmy. W efekcie prowadzi do zwiększenia produktywności zespołu, podniesienia efektywności procesów w całej Grupie JSW oraz rozwoju nowych usług – mówi Magda Taczanowska, Dyrektor Segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoft.

Dzięki współpracy, Grupa JSW będzie mogła realizować scenariusze biznesowe związane m.in. z tworzeniem bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy, w szczególności w obszarze cyberbezpieczeństwa czy konserwacji zapobiegawczej (tzw. predictive maintenance). Dotyczą one również prognozowania zapotrzebowania na energię oraz integracji rozwiązań w ramach całej Grupy JSW. Porozumienie między stronami przewiduje również doradztwo, szkolenia i warsztaty, m.in. w zakresie długofalowej wizji cyfrowej transformacji oraz projektowania cyfrowego miejsca pracy dla pracowników produkcji (tzw. frontline employees) oraz pracowników biurowych, zgodnie z aktualnymi trendami, najlepszymi praktykami rynkowymi i bieżącymi wymaganiami w zakresie cyberbezpieczeństwa.

- Pracujemy cały czas nad rozbudową kompetencji, które mogą być wykorzystywane nie tylko w JSW, ale także w innych polskich spółkach górniczych – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW podczas katowickiego Forum. – Światłowody i sensory dostarczają ogromu informacji, dzięki nim wiemy na przykład, gdzie znajduje się załoga w sytuacjach zagrożenia, możemy też w pełni monitorować pracę maszyn.

Właśnie dlatego tak istotna jest współpraca górniczego potentata ze spółkami z branży IT. JSW i JSW IT Systems podczas IMF 2019 podpisały też porozumienie z firmą IBM. Zgodnie z jego treścią, strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję  wspomagających działalność Grupy Kapitałowej JSW. Chodzi o wykorzystanie najnowszych technologii IBM w celu usprawnienia procesów produkcyjnych, operacyjnych oraz automatyzacji. Współpraca polegać będzie na wykorzystaniu chmury obliczeniowej w modelu hybrydowym oraz rozwiązań sztucznej inteligencji, analityki, statystyki i zarządzania dużą ilością danych. Efektem będzie wsparcie analityczne w procesie podejmowania kluczowych decyzji, wyeliminowanie słabych punktów oraz budowa kopalni przyszłości zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

Trójstronny list intencyjny, podpisany wspólnie przez Jastrzębską Spółkę Węglową, JSW IT Systems oraz SAP Polska to kolejne porozumienie w zakresie IT. Dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz integracji obszarów nowoczesnej technologii i informatyki. Wsparcie merytoryczne spółki SAP Polska w zakresie definiowania potrzeb JSW oraz JSW IT SYSTEMS pozwoli  między innymi na usprawnienie procesów przetwarzania dużej ilości danych wykorzystywanych w branży górniczej. – Cyfrowa transformacja i całościowe podejście do działań związanych z optymalizacją miejsca pracy i zarządzania danymi są niemożliwe bez takich partnerów, jak Microsoft, IBM czy SAP, bez nich nie da się tego zrobić – podsumowuje Piotr Toś, prezes zarządu JSW IT Systems.

Inne aktualności

Akcja ratownicza w Ruchu Szczygłowice

W kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice w środę (22 stycznia) w godzinach porannych doszło do zapalenia metanu. W zagrożonym rejonie przebywało 44 pracowników, wszyscy zostali wycofani i wytransportowani na powierzchnię. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało…

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Więcej aktualności