Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Węgiel koksowy na proponowanej liście surowców krytycznych UE

Komisja Europejska opublikowała projekt Rozporządzenia w sprawie ustanowienia ram dla zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych tzw. Akt w sprawie surowców krytycznych. Załącznikiem do dokumentu jest Lista Surowców Krytycznych.

zdjęcie: Dawid Lach

Na Liście Surowców Krytycznych po raz czwarty znalazł się węgiel koksowy utrzymując status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki. Potwierdza to znaczenie węgla koksowego jako surowca niezbędnego dla europejskiego przemysłu hutniczego. Jego największym europejskim producentem jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Komisja Europejska od 2011 roku publikuje Listę Surowców Krytycznych (CRM - Critical Raw Materials) dla UE. Węgiel koksowy został na nią wpisany w 2014 roku i od tego czasu utrzymuje status surowca krytycznego dla europejskiego przemysłu. Lista Surowców Krytycznych ma być aktualizowana raz na 4 lata, zaś projekt Rozporządzenia będzie teraz przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Celem opublikowanego dziś pakietu dotyczącego surowców krytycznych jest zapewnienie dostępu do surowców niezbędnych dla cyfrowej i zielonej transformacji oraz zmniejszenie ryzyka dostaw z krajów trzecich. Zawarte w wykazie surowce wykorzystywane są w produkcji m.in. baterii, samochodów elektrycznych, półprzewodników, turbin wiatrowych, paneli słonecznych, a prognozowany popyt na nie w najbliższych dekadach wzrośnie kilkukrotnie. Przy aktualnym uzależnieniu od ich importu z krajów trzecich UE chce zwiększać lokalne zdolności produkcyjne ułatwiając projektom strategicznym procedury pozyskiwania pozwoleń na wydobycie i pozyskiwanie finansowania. Poprzez zaproponowane przepisy Komisja chce wzmocnić również ramy prawne dotyczące obiegu zamkniętego i recyklingu kluczowych surowców.

Inne aktualności

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

Wniosek o wydłużenie koncesji

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (31.03.2025r.) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie wniosek o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Borynia”.

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Więcej aktualności