Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Wszyscy górnicy z KWK Krupiński mają zapewnioną pracę

Każdy z 1791 górników otrzyma propozycję pracy w innych kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 750 trafi do KWK Borynia–Zofiówka–Jastrzębie, do KWK Budryk – 400, a do KWK Pniówek – 641. Przenoszeni będą w miarę kończenia prac przez poszczególne brygady w kopalni Krupiński.

fot. Dawid Lach

- Wierzę, że pracownicy Krupińskiego zostaną przyjęci w innych kopalniach  z otwartymi ramionami. Wierzę też, że z czasem sami dojdą do wniosku, że to było konieczne, że perspektywa przedłużania żywotności tej kopalni o rok, dwa a nawet trzy, to dla nich żadna propozycja.   Mają swoje rodzinne zobowiązania, kredyty, rodziny – muszą planować długofalowo. A co stałoby się z nimi po roku 2021? Mimo różnych historii zakładów - tworzymy przecież jedną załogę, a jedyna droga, by iść  naprzód, to iść naprzód razem   – mówi Tomasz Gawlik, Prezes Zarządu JSW. 

1 grudnia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło ostateczną decyzję dotyczącą przeniesienia kopalni Krupiński do SRK do końca marca 2017 roku.

Przez ostatnie 10 lat JSW dołożyła do Krupińskiego prawie miliard złotych.   Analizowano  wiele scenariuszy dla tej kopalni. Żaden z analizowanych wariantów inwestycyjnych nie gwarantował trwałej poprawy jej wyników finansowych.

Zarząd planuje, aby w miejscu kopalni stworzyć duże centrum logistyczne całej Grupy Kapitałowej.   

Przekazanie kopalni Krupiński do SRK i zaprzestania przez JSW  wydobycia oznacza, że faktycznie gmina Suszec utraci dochody z tytułu opłaty eksploatacyjnej, natomiast podatek od nieruchomości będzie płacony tak długo, jak długo istniał będzie przekazany przez nas SRK majątek. Jednocześnie, co Zarząd podkreślał wielokrotnie - żaden z pracowników kopalni Krupiński – w tym 618 mieszkańców Gminy Suszec - nie straci pracy.

Zarząd musi patrzeć na spółkę całościowo, biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczno-finansową Spółki nie stać na utrzymywanie aktywów generujących straty. Konieczne jest   inwestowanie tylko w kopalnie najbardziej perspektywiczne, które pozwolą w latach 2019 – 2021 zwiększyć produkcję węgla koksowego typu hard. 

Inne aktualności

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Koniunktura nie sprzyja Grupie Kapitałowej JSW

To był rok pełen wyzwań. Ze względu na trudną sytuację rynkową, warunki geologiczne i zdarzenia losowe oraz wysoką i mało elastyczną bazę kosztową, Grupa Kapitałowa JSW zamknęła rok 2024 ze stratą netto na poziomie 7,3 mld złotych. Pomimo niesprzyjających czynników w…

Więcej aktualności