Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Bezpieczne i efektywne górnictwo

Zakończył się drugi dzień 21. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej zorganizowanej wspólnie przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębską Spółkę Węglową oraz JSW Szkolenie i Górnictwo. Transmisję za pośrednictwem Internetu oglądało dziś 728 osób.

Drugi dzień konferencji został poświęcony nowoczesnym systemom ścianowym i wydobywczym oraz nowym rozwiązaniom w układach hydraulicznych.  Konferencja pozwala na wymianę doświadczeń przedstawicieli nauki oraz praktyków górnictwa. To ogromna wartość edukacyjna i prorozwojowa, którą trudno przecenić.

– W dotychczas wygłoszonych referatach zaprezentowano osiągnięcia oraz ciekawe rozwiązania naukowe i inżynieryjne z zakresu górnictwa ogólnoświatowego, które być może staną się fundamentem kolejnych, nowych pomysłów. Ponadto, współpraca z partnerem konferencji – Narodowym Instytutem Badawczym Hydrauliki i Pneumatyki w Bukareszcie – nadała szerszy, a zarazem bardziej praktyczny wymiar tej wymianie doświadczeń – ocenia Aldona Urbanek z JSW Szkolenie i Górnictwo.

Specjaliści nie tylko z Bukaresztu, ale również polskich uczelni i instytutów naukowych, a także działów technicznych spółek oraz firm wdrażających zaawansowane systemy, zaprezentowali dziś 20 referatów. Prelegenci zwracali szczególną uwagę na tematy związane z rozwojem i inwestycjami zwiększającymi bezpieczeństwo pracowników.

­– Trwająca konferencja jest ważnym wydarzeniem dla naszej spółki, która zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju poszukuje i wdraża innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do wzrostu efektywności i bezpieczeństwa prowadzonych robót górniczych – mówi Waldemar Stachura, dyrektor Biura Strategii i Optymalizacji Procesów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. – Konferencja jest też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nowatorskich rozwiązań, w szczególności dla młodej kadry inżynieryjnej. To także okazja dyskusji oraz implementacji najlepszych światowych rozwiązań w kopalniach JSW – podkreśla dyrektor Stachura.  

Ze względów bezpieczeństwa konferencja została zorganizowana za pośrednictwem Internetu. Zapraszamy również jutro do udziału w ostatnim dniu Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej.

Inne aktualności

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

Wniosek o wydłużenie koncesji

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (31.03.2025r.) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie wniosek o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Borynia”.

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Więcej aktualności