Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Nowe zagrożenia w kopalniach

Rozpoczęła się dwudniowa XXVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna - Górnicze Zagrożenia Naturalne. Oprócz tych dobrze znanych pojawiło się zupełnie nowe – epidemiologiczne. I to właśnie Covid-19 jest tematem pierwszego dnia spotkania zorganizowanego w formie wirtualnej.

fot. Dawid Lach

Podczas dwudniowej konferencji zaprezentowanych zostanie 39 referatów, przygotowanych przez 83 autorów: między innymi z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Gospodarzem 27. edycji została Jastrzębska Spółka Węglowa. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, JSW Szkolenie i Górnictwo, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisją Górniczą PAN Oddział w Katowicach.

- To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ od lat w obszarze bezpieczeństwa załóg górniczych i prowadzenia ruchu zakładów Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna wytyczała pewne trendy, a także wskazywała główne obszary do dyskusji w oparciu o które przygotowywane i przyjmowane były odpowiednie przepisy - wyjaśnia Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

W Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej uczestniczą pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele Urzędów Górniczych, Spółek Węglowych oraz firm związanych z górnictwem i bezpieczeństwem pracy w górnictwie. Pierwszy dzień spotkania poświęcono wpływowi pandemii koronawirusa na działalność polskich kopalń.

- Referaty przedstawiają działania kopalń zmierzające do tego, aby zwalczyć koronawirusa, zapewnić bezpieczne warunki pracy i zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 w kopalniach. Uczestnicy wszystkich spółek górniczych dzielą się swoimi doświadczeniami, prezentują dokonania i propozycje procedur na przyszłość dla zapewnienia ciągłości produkcji – powiedział prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

­Warto wspomnieć, że historia Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej sięga 1994 roku. W tym roku ze względu na panującą pandemię, po raz pierwszy została zorganizowana online.

- Przypominam sobie marzec tego roku, kiedy wchodziliśmy w okres covidowy. Przeżyliśmy trudne czasy, kiedy górnicy chorowali w dużej liczbie, ale jakoś to się udało zwalczyć, między innymi dzięki skoordynowanym działaniom wszystkich przedsiębiorców. Rolą urzędu górniczego jest kreowanie polityki bezpieczeństwa pracy, aby w jakimkolwiek schemacie organizacyjnym, czy reżimie prowadzenia wydobycia - to wydobycie było bezpieczne. To jest naszą wielką ambicją i wyzwaniem – mówił dr inż. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, który Konferencję objął swoim patronatem.

Drugi dzień konferencji obejmie tematy związane między innymi z zagrożeniami sejsmicznymi i tąpaniami, zagrożeniami aerologicznymi oraz radiologicznymi. Zachęcamy do oglądania tego wydarzenia przez Internet. Udział jest bezpłatny.

Link do konferencji: www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/zapraszamy-do-udzialu-w-konferencji-gornicze-zagrozenia-naturalne

Inne aktualności

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

Wniosek o wydłużenie koncesji

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (31.03.2025r.) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie wniosek o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Borynia”.

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Więcej aktualności