Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Ratownicy w goglach

Przez kilka sierpniowych dni ratownicy z kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej podziemne korytarze zamienili na… podziemne korytarze. Tyle, że stworzone w wirtualnej rzeczywistości.

fot. Mateusz Paszek

– Przygotowujemy się do walki o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo. – Chcemy stworzyć innowacyjny projekt oparty o wysokiej klasy aplikacje VR (Wirtualna Rzeczywistość). Dlatego zaprosiliśmy ratowników z naszych zakładów, bo liczymy na ich doświadczenie, które pomoże w stworzeniu innowacyjnej aplikacji umożliwiającej szkolenie w pracy zespołowej.

Ratownicy z kopalnianych stacji ratownictwa górniczego muszą jednak najpierw poznać sposób działania VR. – Bez wątpienia ta technika robi wrażenie, bo świat, w który się przenosimy jest niezwykle realistyczny – mówi Marek Martaus, ratownik z Ruchu Borynia. – Jeżeli wirtualna rzeczywistość ma edukować, to jestem za tym, bo VR ma bardzo duży potencjał, odtwarza to, co jest na dole.

Według ekspertów zastosowanie technik VR w górnictwie ma wiele zalet. To m.in. możliwość przećwiczenia zachowania w sytuacjach nietypowych lub niebezpiecznych, ale w całkowicie kontrolowanych warunkach. Wirtualna rzeczywistość pozwala przede wszystkim na symulowanie warunków występujących pod ziemią oraz obserwację osób szkolonych w sytuacji stresowej. – Na pewno przyda się w pracy, to kwestia obycia ze sprzętem, choć niektórych warunków - temperatury czy wilgotności - nie da się uzyskać – uważa Paweł Panowicz, ratownik z Ruchu Borynia. – Wydaje mi się, że tę technologię można wykorzystać zarówno do szkolenia osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych górników, to tylko kwestia oprogramowania.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności