Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Ratownicy w goglach

Przez kilka sierpniowych dni ratownicy z kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej podziemne korytarze zamienili na… podziemne korytarze. Tyle, że stworzone w wirtualnej rzeczywistości.

fot. Mateusz Paszek

– Przygotowujemy się do walki o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo. – Chcemy stworzyć innowacyjny projekt oparty o wysokiej klasy aplikacje VR (Wirtualna Rzeczywistość). Dlatego zaprosiliśmy ratowników z naszych zakładów, bo liczymy na ich doświadczenie, które pomoże w stworzeniu innowacyjnej aplikacji umożliwiającej szkolenie w pracy zespołowej.

Ratownicy z kopalnianych stacji ratownictwa górniczego muszą jednak najpierw poznać sposób działania VR. – Bez wątpienia ta technika robi wrażenie, bo świat, w który się przenosimy jest niezwykle realistyczny – mówi Marek Martaus, ratownik z Ruchu Borynia. – Jeżeli wirtualna rzeczywistość ma edukować, to jestem za tym, bo VR ma bardzo duży potencjał, odtwarza to, co jest na dole.

Według ekspertów zastosowanie technik VR w górnictwie ma wiele zalet. To m.in. możliwość przećwiczenia zachowania w sytuacjach nietypowych lub niebezpiecznych, ale w całkowicie kontrolowanych warunkach. Wirtualna rzeczywistość pozwala przede wszystkim na symulowanie warunków występujących pod ziemią oraz obserwację osób szkolonych w sytuacji stresowej. – Na pewno przyda się w pracy, to kwestia obycia ze sprzętem, choć niektórych warunków - temperatury czy wilgotności - nie da się uzyskać – uważa Paweł Panowicz, ratownik z Ruchu Borynia. – Wydaje mi się, że tę technologię można wykorzystać zarówno do szkolenia osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych górników, to tylko kwestia oprogramowania.

Inne aktualności

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

Wniosek o wydłużenie koncesji

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (31.03.2025r.) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie wniosek o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Borynia”.

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Więcej aktualności