Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Sztuczna inteligencja dla górnictwa

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz spółka z Grupy Kapitałowej JSW - JSW IT Systems rozpoczynają współpracę z potentatami branży informatycznej. W Katowicach podpisano dziś serię porozumień w tej sprawie. Współpraca największego w Unii Europejskiej producenta węgla koksowego z firmami IBM, Microsoft i SAP to droga ku przyszłości i wprowadzenie w życie idei kopalni 4.0.

Grupa JSW zaprosiła Microsoft, aby wspólnie z JSW IT Systems zbudowały podstawy cyfrowej transformacji na potrzeby Grupy. Porozumienie między JSW i Microsoft podpisano dziś w Katowicach podczas drugiego dnia International Mining Forum 2019 – międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości branży górniczej. Porozumienie przewiduje podjęcie strategicznej współpracy, w ramach której Grupa JSW wykorzystywać będzie zaawansowane technologie Microsoft. Zakłada szeroką kooperację w obszarze wymiany wiedzy i rozwijania wspólnych projektów w oparciu o rozwiązania chmurowe Office 365, Dynamics 365 i Azure. Będą one dotyczyć m.in. systemów wspomagających zarządzanie, Internetu Rzeczy (IOT), przetwarzania dużych zbiorów danych (BigData), zaawansowanej analityki danych, blockchain, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Microsoft zapewni wsparcie technologiczne dla konkretnych segmentów biznesowych Grupy JSW: górnictwa węgla, produkcji koksu, usług remontowych i utrzymania, IT oraz innowacji, sprzedaży produktów i usług.

- Nowoczesne przemysł i górnictwo to także umiejętność wydobycia potencjału z technologii. Cyfrowa transformacja oparta na chmurze obliczeniowej otwiera przed Grupą JSW nowe możliwości w zakresie zarządzania danymi i wykorzystania mechanizmów zaawansowanej analityki w celu kreowania innowacji oraz wartości firmy. W efekcie prowadzi do zwiększenia produktywności zespołu, podniesienia efektywności procesów w całej Grupie JSW oraz rozwoju nowych usług – mówi Magda Taczanowska, Dyrektor Segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoft.

Dzięki współpracy, Grupa JSW będzie mogła realizować scenariusze biznesowe związane m.in. z tworzeniem bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy, w szczególności w obszarze cyberbezpieczeństwa czy konserwacji zapobiegawczej (tzw. predictive maintenance). Dotyczą one również prognozowania zapotrzebowania na energię oraz integracji rozwiązań w ramach całej Grupy JSW. Porozumienie między stronami przewiduje również doradztwo, szkolenia i warsztaty, m.in. w zakresie długofalowej wizji cyfrowej transformacji oraz projektowania cyfrowego miejsca pracy dla pracowników produkcji (tzw. frontline employees) oraz pracowników biurowych, zgodnie z aktualnymi trendami, najlepszymi praktykami rynkowymi i bieżącymi wymaganiami w zakresie cyberbezpieczeństwa.

- Pracujemy cały czas nad rozbudową kompetencji, które mogą być wykorzystywane nie tylko w JSW, ale także w innych polskich spółkach górniczych – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW podczas katowickiego Forum. – Światłowody i sensory dostarczają ogromu informacji, dzięki nim wiemy na przykład, gdzie znajduje się załoga w sytuacjach zagrożenia, możemy też w pełni monitorować pracę maszyn.

Właśnie dlatego tak istotna jest współpraca górniczego potentata ze spółkami z branży IT. JSW i JSW IT Systems podczas IMF 2019 podpisały też porozumienie z firmą IBM. Zgodnie z jego treścią, strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję  wspomagających działalność Grupy Kapitałowej JSW. Chodzi o wykorzystanie najnowszych technologii IBM w celu usprawnienia procesów produkcyjnych, operacyjnych oraz automatyzacji. Współpraca polegać będzie na wykorzystaniu chmury obliczeniowej w modelu hybrydowym oraz rozwiązań sztucznej inteligencji, analityki, statystyki i zarządzania dużą ilością danych. Efektem będzie wsparcie analityczne w procesie podejmowania kluczowych decyzji, wyeliminowanie słabych punktów oraz budowa kopalni przyszłości zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

Trójstronny list intencyjny, podpisany wspólnie przez Jastrzębską Spółkę Węglową, JSW IT Systems oraz SAP Polska to kolejne porozumienie w zakresie IT. Dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz integracji obszarów nowoczesnej technologii i informatyki. Wsparcie merytoryczne spółki SAP Polska w zakresie definiowania potrzeb JSW oraz JSW IT SYSTEMS pozwoli  między innymi na usprawnienie procesów przetwarzania dużej ilości danych wykorzystywanych w branży górniczej. – Cyfrowa transformacja i całościowe podejście do działań związanych z optymalizacją miejsca pracy i zarządzania danymi są niemożliwe bez takich partnerów, jak Microsoft, IBM czy SAP, bez nich nie da się tego zrobić – podsumowuje Piotr Toś, prezes zarządu JSW IT Systems.

Inne aktualności

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

JSW uruchamia platformę edukacyjną „To jest węgiel”

JSW SA przedstawia nową platformę internetową „To jest węgiel”, która została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować. Strona ta stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w…

Hołd dla górników kopalni Manifest Lipcowy

Przed kopalnią Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy) w Jastrzębiu-Zdroju oddano hołd górnikom, przeciw którym 43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi,…

Uroczystości Barbórkowe w JSW

Oficjalna akademia barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się w kopalni Pniówek, która dokładnie dzisiaj obchodzi 50-lecie działalności. Wśród zaproszonych gości była Minister Przemysłu Marzena Czarnecka.

Kopalnia Pniówek fedruje już 50 lat

4 grudnia Pniówek obchodzi 50-lecie działalności. To pół wieku wydobycia węgla koksowego, rozwoju, ale też tragicznych katastrof górniczych. Zakład wciąż pozostaje jedną z najważniejszych kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z bogatą przeszłością i…

Więcej aktualności