Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW SiG buforem bezpieczeństwa dla Grupy Kapitałowej

Spółka JSW Szkolenie i Górnictwo zaprezentowała specjalny raport dotyczący optymalizacji kosztów i kierunku rozwoju tej spółki. Konferencja połączona z debatą odbyła się w Pawłowicach. Uczestniczyli w niej między innymi Artur Wojtków oraz Artur Dyczko, wiceprezesi Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także dyrektorzy kopalń i przedstawiciele spółek z Grupy Kapitałowej JSW.

fot. Dawid Lach

Raport pod tytułem „Analiza i ocena procesu optymalizacji działalności gospodarczej spółki JSW Szkolenie i Górnictwo” zaprezentowała dr Katarzyna Olejko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Przeprowadziłam wieloprzekrojową analizę działalności Spółki, uwzględniając w szczególności jej rolę w procesie realizacji strategii korporacyjnej GK JSW. Wszystkie obserwacje wskazują jednoznacznie, że jest w niej istotny potencjał optymalizacyjny. Możliwe są tu działania, które przy niedużych nakładach pozwolą na istotne ograniczenie kosztochłonnosci i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów. Redukcja kosztów to wyzwanie globalne, a zarządzanie kosztami decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa i daje mu przewagę konkurencyjną – przekonywała podczas prezentacji raportu dr Katarzyna Olejko, autorka dokumentu. W trakcie wystąpienia podkreślała również wartość, jaką dla Spółki stanowi kapitał ludzki i szanse, jakie związane są z jego rozwojem.

W raporcie zawarto dokładną analizę działalności spółki JSW SiG, ze szczególnym uwzględnieniem jej roli w tworzeniu wartości Grupy Kapitałowej JSW oraz potencjału optymalizacyjnego. Raport zawiera mocne i słabe strony działalności spółki, które należy wzmocnić, aby mogła wykorzystać swoją szansę. - Jestem wdzięczny, że taki dokument powstał. To dokładny przegląd działalności naszej spółki i wskazówki dla nas w zakresie poszukiwania możliwości rozwoju, nowych działań i ścieżek rozwoju. Szczególnie zależało nam na podsumowaniu prowadzonego od trzech lat procesu przyjęcia górników do nas i następnie alokacji do kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Warto podkreślić, że przyjęliśmy prawie trzy tysiące pracowników, z których prawie 2700 osób zostało zatrudnionych w zakładach JSW. Tym samym staliśmy się spółką adaptacyjno – szkoleniową dla przyszłych pracowników JSW. Dlatego warto podsumować ten proces w gronie zarządu JSW, dyrektorów kopalń i wszystkich osób zaangażowanych w powyższy proces – powiedział Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo.

Raport to inicjatywa Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej. Choć spółka JSW Szkolenie i Górnictwo działa od 2014 r., to ten dokument podsumowuje trzy ostatnie lata jej funkcjonowania. - Jesteśmy zadowoleni z działalności JSW SiG, ponieważ spółka działa prężnie, jest wiarygodna i została jasno określona wizja jej rozwoju. Jestem spokojny, co do dalszych losów tej firmy - ocenia wiceprezes Wojtków, który jest pozytywnie zaskoczony raportem i zachęca pozostałe spółki z Grupy Kapitałowej JSW do opracowania podobnego dokumentu. – Raport zawiera nie tylko analizę, ale również rozwiązania, propozycje i rekomendacje. Warto w ten sposób dokumentować pracę i działania we wszystkich spółkach naszej grupy – podsumował Artur Wojtków.

Przed spółką JSW SiG stoi wiele wyzwań - to głównie problemy kadrowe, dotyczące niektórych specjalizacji, zwłaszcza automatyków, informatyków czy elektryków. Z tym wyzwaniem spółka będzie musiała się zmierzyć, aby zapewniać nie tylko wyszkoloną załogę do pracy przy wydobyciu, ale też fachowców na pozostałych stanowiskach.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności