Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Nowa jakość w edukacji

JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Politechnika Śląska zawarły porozumienie, które rozpoczyna nową erę współpracy w kształceniu pracowników. Umowa zakłada stworzenie nowego, innowacyjnego kierunku studiów o nazwie "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych". Porozumienie zawarto w obecności Piotra Pyzika, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Nowy program edukacyjny jest przeznaczony dla studentów oraz pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Z dumą podejmujemy się tego zadania, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani do zadań edukacyjnych. Z dużą przyjemnością otworzymy kolejne kierunki, które będą służyć naszym pracownikom i społeczeństwu. Widzimy tutaj swoją rolę i zadbamy o nabór – zapewnił Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo. – Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa przyczyni się do rozwoju naszych pracowników i umocnienia pozycji JSW w sektorze górniczym. Jesteśmy gotowi współpracować z Politechniką Śląską, aby osiągnąć zamierzone cele – dodał prezes Cyrulik.

Nowy kierunek ma na celu merytorycznie przygotować kadry inżynieryjne sektora surowcowego do optymalnego wykorzystania potencjału przyrodniczego w procesie zarządzania terenami poprzemysłowymi.

– Cieszę się, że władze uczelni zechciały rozpatrzyć taką możliwość, aby na Politechnice Śląskiej powstały studia podyplomowe, dotyczące transformacji techniczno-przyrodniczej terenów przekształconych – powiedziała prof. Gabriela Woźniak z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. – Cieszę się, że propozycją nowego kierunku studiów podyplomowych udało nam się zainteresować Jastrzębską Spółkę Węglową. Dobrze, aby górnicy poza swoją obszerną wiedzą, jaką muszą dysponować, aby eksploatować węgiel – mieli pewną wiedzę związaną z tym, w jaki sposób ta działalność oddziałuje na środowisko przyrodnicze i w jaki sposób te wpływy minimalizować, a spontaniczne procesy przyrodnicze wykorzystywać w zagospodarowaniu terenów powstałych w związku z eksploatacją górniczą – dodała prof. Gabriela Woźniak.

Porozumienie podpisał między innymi prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, w obecności Piotra Pyzika, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który jest entuzjastycznie nastawiony do podpisanego porozumienia.

Wydział Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej powinien odegrać fundamentalną rolę w transformacji cywilizacyjnej, która niewątpliwie nadejdzie. To też moje oczekiwanie od absolwentów tego kierunku, ponieważ tylko osoby, które rozumieją te procesy mogą je regulować, projektować i planować – uważa Piotr Pyzik, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Nowy kierunek "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych" stanowi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu oraz przygotowania nowych pokoleń do wyzwań przemysłowych oraz ekologicznych.

 

Inne aktualności

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

JSW uruchamia platformę edukacyjną „To jest węgiel”

JSW SA przedstawia nową platformę internetową „To jest węgiel”, która została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować. Strona ta stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w…

Hołd dla górników kopalni Manifest Lipcowy

Przed kopalnią Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy) w Jastrzębiu-Zdroju oddano hołd górnikom, przeciw którym 43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi,…

Uroczystości Barbórkowe w JSW

Oficjalna akademia barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się w kopalni Pniówek, która dokładnie dzisiaj obchodzi 50-lecie działalności. Wśród zaproszonych gości była Minister Przemysłu Marzena Czarnecka.

Kopalnia Pniówek fedruje już 50 lat

4 grudnia Pniówek obchodzi 50-lecie działalności. To pół wieku wydobycia węgla koksowego, rozwoju, ale też tragicznych katastrof górniczych. Zakład wciąż pozostaje jedną z najważniejszych kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z bogatą przeszłością i…

Więcej aktualności