Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Razem dla nowoczesnego górnictwa - podsumowanie konferencji

21. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH-IMTech dobiegła końca. W ciągu trzech dni trwania konferencji odbyło się 12 sesji tematycznych, podczas których zaprezentowano prawie 50 referatów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również dwie debaty dotyczące przyszłości górnictwa.

fot. Tomasz Siemieniec

W sumie konferencję on line śledziło na swoich ekranach prawie 5 tysięcy osób. W ciągu trzech dni organizatorom udało się ukazać szerokie spektrum innowacyjnych zmian oraz nowoczesnych rozwiązań stosowanych, bądź proponowanych do wykorzystania w górnictwie światowym. Pierwszego dnia konferencji przybliżono m.in. technologię drążenia z zastosowaniem kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner, który pracuje w kopalni Budryk. W kolejnej części przedstawiono możliwości systemów związanych z cyberbezpieczeństwem oraz nowoczesne systemy sterowania, monitoringu oraz diagnostyki maszyn i urządzeń górniczych.

Drugi dzień konferencji stał pod znakiem innowacyjnych rozwiązań w systemach wydobywczych i kompleksach ścianowych. Przedstawiciele rumuńskiej firmy Subsidiary Hydraulics and Pneumatics Research, pokazali swoje rozwiązania dotyczące zastosowania inteligentnych urządzeń w procesie modernizacji hydrauliki siłowej. Z dużym zainteresowanie inżynierów spotkało się przedstawione rozwiązanie dotyczące inteligentnego modułu monitorującego zawory proporcjonalne w hydraulicznych układach napędowych. Trzeci dzień konferencji poświęcono maszynom wyciągowym, odzyskowi minerałów, systemom przeróbczym oraz nowoczesnemu podejściu do rozwoju kwalifikacji w górnictwie.

Konferencja zakończyła się spontanicznie zorganizowaną sesją podsumowującą, w której wzięli udział: prof. Stanisław Prusek, prezes Głównego Instytutu Górnictwa, Artur Wasil, prezes LW Bogdanka, prof. Dariusz Prostański z Instytutu Techniki Górniczej Komag oraz Artur Dyczko, wiceprezes JSW. Paneliści wrócili, jak się okazuje do najgorętszego temu konferencji, czyli technologii drążenia z zastosowaniem kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner - co stało się swoistą klamrą konferencji.

 - W tych trudnych czasach zorganizowanie konferencji jest nie lada wyzwaniem. Okazuje się jednak, że nasz wysiłek nie poszedł na marne, bo naszym poczynaniom przyglądało się prawie pięć tysięcy osób. Udało się nam wzbudzić dyskusję o przyszłości polskiego górnictwa. Wszyscy - spółki węglowe, przedsiębiorcy okołogórniczy, instytuty naukowe - jesteśmy zainteresowani rozwojem bezpiecznego, nowoczesnego i efektywnego polskiego górnictwa - powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.

W konferencji zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej Komag, JSW oraz JSW Szkolenie i Górnictwo wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, przedstawiciele uczelni technicznych oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje m.in. Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa. Konferencję pod względem technicznym przygotowali pracownicy spółki JSW IT Systems oraz pracownicy Biura Komunikacji i PR JSW.

Inne aktualności

Zmarł kolejny górnik

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł 46-letni górnik poszkodowany w wyniku zapalenia metanu do którego doszło ponad trzy tygodnie temu w Ruchu Szczygłowice. W kopalni pracował od siedemnastu lat. To piąta ofiara wypadku. W szpitalu w Siemianowicach…

Priorytet - stabilizacja finansów GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje robocze narady z Zarządami Spółek zależnych w ramach realizowanego Programu Strategicznej Transformacji JSW z uwzględnieniem spółek zależnych. Indywidualne spotkania odbyły się 4 i 6 lutego. Nacisk położony został na zwymiarowanie konkretnych…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Więcej aktualności