Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Rekordziści z GRP-3

53 pracowników oddziału GRP-3 z KWK Budryk niechcący zostało bohaterami. W lipcu panowie zrobili rekordowy postęp, który wyniósł dokładnie 302 metry i 80 centymetrów.

Biorąc pod uwagę, że w lipcu było 21 dniówek, to dzienny postęp wyniósł prawie 14,5 metra, co w przeliczeniu na jedną zmianę daje ponad 3,6 m postępu. Rekord pobito drążąc chodnik Cz-1 w pokładzie 364/2 na poziomie 1050 metrów, o grubości ok. 2 m, w obudowie V32/10 budowanej co 0,75 m. Załoga ma do dyspozycji kombajn AM-75.
– W sumie nasz oddział zawsze osiągał dobry postęp. Jak są dobre warunki to się jedzie i nie myśli się czy to rekordowy postęp, czy nie – mówi skromnie Krzysztof Lisowicz, przodowy jednej z czterech brygad. – O tym, że bez wysiłku możemy pobić rekord szefostwo powiedziało nam kilka dni przed zakończeniem miesiąca – dodają pozostali przodowi oddz. GRP-3 – Zbigniew Jabłoński, Janusz Wojdak i Sebastian Dobosz.
Górnicy z brygad przodkowych oddziału GRP-3 zapytali tylko ile ten rekord wynosi i bez szczególnego wysiłku dojechali do 302,8 metrów. – Nie czujemy się jak przodownicy pracy z minionej epoki. Były sprzyjające warunki, metan nie przeszkadzał, to zrobiliśmy co do nas należy. Myślę, że nawet gdybyśmy nie wiedzieli, że mamy rekordowy postęp, to i tak byśmy go pobili – mówi Krzysztof Oprzędek, sztygar oddziałowy oddziału GRP-3.

– Do tej pory miesięczne postępy naszych przodków oscylowały od 250 do 270 metrów – mówi Grzegorz Marszałek – kierownik robót górniczych ds. robót przygotowawczych. – Śmiem twierdzić, że wynik jaki osiągnął oddział GRP-3, to rekord nie tylko nasz kopalniany, ale rekord całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej – dodaje Grzegorz Marszałek.
Piotr Chmiel, dyrektor Budryka przyznaje, że przyglądał się pracy oddziału GRP-3 ze spokojem, a gdy było już jasne, że będzie rekord uznał, że trzeba górników zaprosić na tradycyjne golonko.
– Zaproszenie jest oczywiście jak najbardziej aktualne. Ustaliliśmy, że spotykamy się 1 października – powiedział Piotr Chmiel, dyrektor kopalni.

zdjęcie: Agnieszka Materna

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności