Kwiaty przed pomnikiem złożyli między innymi przedstawiciele zarządu i rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dyrekcja kopalni, przedstawiciele związków zawodowych, uczestnicy strajku z 1980 roku oraz sygnatariusze porozumienia.
Strajkujący górnicy z dawnej kopalni Manifest Lipcowy (dzisiejsza Zofiówka) wsparli postulaty z Gdańska i Szczecina, ale dołączyli też własne mające ogromne znaczenie dla poprawy warunków pracy w kopalniach. To dzięki nim górnicy wywalczyli m.in. wolne soboty i niedziele, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach oraz mechanizm podnoszenia zarobków zgodnie z rosnącymi kosztami utrzymania. Przyjęto również zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne. To historyczne wydarzenie na zawsze zmieniło oblicze Polski, a jego efekty odczuwamy do dziś.
Po 44 latach pomnik Porozumienia Jastrzębskiego wciąż przypomina o sile jedności i determinacji, które były najważniejsze w walce o wolność i godność pracowników. Każdego roku, 3 września Jastrzębie-Zdrój staje się miejscem refleksji i hołdu dla tych, którzy swoją walką zapisali się na kartach historii Polski.