Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Zakończenie pogłębiania szybu

W kopalni Pniówek zakończono prace przy pogłębianiu szybu IV wentylacyjnego. To bardzo ważna inwestycja dla kopalni. Dzięki niej, kopalnia będzie mogła bezpiecznie kontynuować rozbudowę poziomu 1000 jej zachodniej części, a w przyszłości rozpocząć budowę poziomu 1140.

zdjęcia: Dawid Lach

Prace przy głębieniu szybu rozpoczęły się w 2017 roku i podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym z nich, szyb pogłębiono od poziomu 705 do 855 metrów. W drugim etapie, który zakończył się właśnie dzisiaj (24. września 2021 r) szyb pogłębiono do 969 metrów. Z tej okazji na dnie szybu odbyła się tradycyjna, skromna uroczystość. Przedstawiciele wykonawców, którymi były firmy PBSZ S.A i PPG „ROW-JAS”, złożyli dyrektorowi technicznemu kopalni specjalny meldunek o wykonaniu zadania. Później ów meldunek, wraz z butelką dobrego alkoholu włożono do specjalnej metalowej tulei, która następnie została zabetonowana w dnie szybu.

     - Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w tę trudną, specjalistyczną robotę. Udało nam się zakończyć prace zgodnie z planem, choć pracowaliśmy w trudnym czasie pandemii - powiedział Marcin Mieszczak, p.o. prezesa zarządu PBSz. 

     Zakończenie drążenia szybu IV oznacza dla kopalni Pniówek bezpieczniejszą i bardziej efektywną eksploatację pokładów węgla koksowego zalegających w zachodniej części kopalni. - Szyb IV jest szybem wydechowym i odprowadzane jest nim powietrze m.in. z partii K-3, C, N-2, N-1, K-1. Dzięki inwestycji znacznie skróciła się droga przewietrzania w tym rejonie kopalni, przez co przewietrzanie stanie się bardziej efektywne. Inwestycja pozwoli nam dotrzeć do pokładów węgla koksującego w partiach, gdzie będzie eksploatowanych jeszcze około 20 ścian - powiedział Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek.

Ponadto już w trakcie głębienia szybu kopalnia rozpoczęła likwidację wiele kilometrów wyrobisk, którymi do tej pory odprowadzone było przewietrzanie. Skrócenie dróg wentylacyjnych przyczyniło się do uproszczenia sieci wentylacyjnej. To w znacznym stopniu przyczyniło się do obniżenia poziomu zagrożenia metanowego oraz klimatycznego w rejonach eksploatowanych ścian. Inwestycja umożliwi również obniżyć kopalni koszty związane z utrzymywaniem wielu kilometrów wyrobisk.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności