Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Dwa dni o bezpieczeństwie górników

2 dni, 6 sesji tematycznych, 39 referatów przygotowanych przez 83 autorów, między innymi z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Ponad 2600 osób obserwujących wydarzenie na kanale You Tube. Tak w dużym skrócie można podsumować jedno z najważniejszych wydarzeń w środowisku górniczym - XXVII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną - Górnicze Zagrożenia, która odbyła się on-line w dniach od 16 do 17 grudnia.

fot. Dawid Lach

W ciągu dwóch dni Konferencji pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele nadzoru górniczego, spółek węglowych oraz firm związanych z górnictwem i bezpieczeństwem pracy w górnictwie zaprezentowali najnowsze rozwiązania dotyczące walki z zagrożeniami występującymi w kopalniach. Oprócz dobrze znanych zagrożeń, w tym roku pojawiło się nowe, dotyczące zagrożenia epidemicznego związanego z wirusem SARS-CoV-2. I właśnie temu zagrożeniu podczas Konferencji poświęcono pierwszy dzień wydarzenia. Przedstawiciele wszystkich spółek górniczych przedstawili swoje doświadczenia, prezentując dokonania i przyjęte procedury, które na przyszłość mają zapewnić bezpieczne warunki pracy i zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 w kopalniach.

Drugi dzień konferencji był poświęcony zagrożeniom naturalnym, tym które znamy od dawna. Zagrożeniom aerologicznym, tąpaniami i zagrożeniom radiologicznym. Jednymi z ciekawszych referatów były te, poświęcone wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do oceny stanu zagrożenia tąpaniami oraz zastosowaniu technologii informatycznych w analizie danych dotyczących podporności sekcji w zakładach JSW. Całość Konferencji zdominowało jednak zagrożenie koronawirusem.

- Musimy pamiętać o tym, że wirus SARS-CoV-2 ciągle jest groźny. To właśnie przez to nowe zagrożenie musieliśmy się dzisiaj spotkać zdalnie, na ekranach komputerów, telefonów. Zagrożenie nie minęło i wszystkie spółki górnicze mają tego świadomość. Konferencja pokazała, że potrafimy sobie radzić z różnymi zagrożeniami, które występują w polskim górnictwie, również z koronawirusem - powiedział prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa podsumowując Konferencję. 

- Tą konferencją udowodniliśmy, że się nie poddajemy, że i mamy pomysł na to, jak opanować coś, co wydaje się nie do opanowania - podsumował walkę górnictwa z konorawirusem Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Konferencja jest bardzo istotnym wydarzeniem dla naszej branży. Generuje ciekawe dyskusje, pokazuje kierunki zmian. Dzięki temu, radzimy sobie z zagrożeniami, jakie dotykają polskie górnictwo. Nawet z takimi zupełnie nowymi, jak koronawirus – dodał Artur Dyczko. 

Gospodarzem XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej - Górnicze Zagrożenia Naturalne została Jastrzębska Spółka Węglowa. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, JSW Szkolenie i Górnictwo, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisją Górniczą PAN Oddział w Katowicach oraz JSW ITSystems.

 

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności