Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Dwa dni o bezpieczeństwie górników

2 dni, 6 sesji tematycznych, 39 referatów przygotowanych przez 83 autorów, między innymi z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Ponad 2600 osób obserwujących wydarzenie na kanale You Tube. Tak w dużym skrócie można podsumować jedno z najważniejszych wydarzeń w środowisku górniczym - XXVII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną - Górnicze Zagrożenia, która odbyła się on-line w dniach od 16 do 17 grudnia.

fot. Dawid Lach

W ciągu dwóch dni Konferencji pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele nadzoru górniczego, spółek węglowych oraz firm związanych z górnictwem i bezpieczeństwem pracy w górnictwie zaprezentowali najnowsze rozwiązania dotyczące walki z zagrożeniami występującymi w kopalniach. Oprócz dobrze znanych zagrożeń, w tym roku pojawiło się nowe, dotyczące zagrożenia epidemicznego związanego z wirusem SARS-CoV-2. I właśnie temu zagrożeniu podczas Konferencji poświęcono pierwszy dzień wydarzenia. Przedstawiciele wszystkich spółek górniczych przedstawili swoje doświadczenia, prezentując dokonania i przyjęte procedury, które na przyszłość mają zapewnić bezpieczne warunki pracy i zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 w kopalniach.

Drugi dzień konferencji był poświęcony zagrożeniom naturalnym, tym które znamy od dawna. Zagrożeniom aerologicznym, tąpaniami i zagrożeniom radiologicznym. Jednymi z ciekawszych referatów były te, poświęcone wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do oceny stanu zagrożenia tąpaniami oraz zastosowaniu technologii informatycznych w analizie danych dotyczących podporności sekcji w zakładach JSW. Całość Konferencji zdominowało jednak zagrożenie koronawirusem.

- Musimy pamiętać o tym, że wirus SARS-CoV-2 ciągle jest groźny. To właśnie przez to nowe zagrożenie musieliśmy się dzisiaj spotkać zdalnie, na ekranach komputerów, telefonów. Zagrożenie nie minęło i wszystkie spółki górnicze mają tego świadomość. Konferencja pokazała, że potrafimy sobie radzić z różnymi zagrożeniami, które występują w polskim górnictwie, również z koronawirusem - powiedział prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa podsumowując Konferencję. 

- Tą konferencją udowodniliśmy, że się nie poddajemy, że i mamy pomysł na to, jak opanować coś, co wydaje się nie do opanowania - podsumował walkę górnictwa z konorawirusem Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Konferencja jest bardzo istotnym wydarzeniem dla naszej branży. Generuje ciekawe dyskusje, pokazuje kierunki zmian. Dzięki temu, radzimy sobie z zagrożeniami, jakie dotykają polskie górnictwo. Nawet z takimi zupełnie nowymi, jak koronawirus – dodał Artur Dyczko. 

Gospodarzem XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej - Górnicze Zagrożenia Naturalne została Jastrzębska Spółka Węglowa. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, JSW Szkolenie i Górnictwo, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisją Górniczą PAN Oddział w Katowicach oraz JSW ITSystems.

 

Inne aktualności

Zmarł kolejny górnik

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł 46-letni górnik poszkodowany w wyniku zapalenia metanu do którego doszło ponad trzy tygodnie temu w Ruchu Szczygłowice. W kopalni pracował od siedemnastu lat. To piąta ofiara wypadku. W szpitalu w Siemianowicach…

Priorytet - stabilizacja finansów GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje robocze narady z Zarządami Spółek zależnych w ramach realizowanego Programu Strategicznej Transformacji JSW z uwzględnieniem spółek zależnych. Indywidualne spotkania odbyły się 4 i 6 lutego. Nacisk położony został na zwymiarowanie konkretnych…

Dziękujemy za słowa wsparcia

W imieniu Rodzin, a także całej górniczej społeczności dziękujemy za wyrazy współczucia i pamięć w tym trudnym dla nas czasie. Poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece.

Program naprawczy w spółkach zależnych GK JSW

Zarząd JSW SA kontynuuje działania skoncentrowane na poprawie niekorzystnej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej. W ramach Planu Strategicznej Transformacji spółka matka prowadzi politykę racjonalizacji m.in. kosztów. Taką samą politykę winny prowadzić spółki…

Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z…

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Więcej aktualności