Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Innowacyjne górnictwo on line

Bezpieczeństwo pod ziemią, górnictwo przyszłości, innowacyjne rozwiązania – to tematy trzydniowej konferencji on line, która rozpoczęła się dziś (4 listopada) w Biurze Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 21. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH-IMTech to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Tylko pierwszego dnia konferencję obserwowały 1899 osoby.

fot. Mateusz Paszek

Konferencja ma charakter otwarty i jest bezpłatna. Jej wiodące tematy to przyszłość górnictwa w pełnych wyzwań czasach oraz nowe projekty i technologie, które mogą im sprostać. Jak mówili organizatorzy – to szansa i nadzieja dla górnictwa. – Aby istniało górnictwo efektywne ekonomiczne, trzeba ciągle się zmieniać i ciągle dopasowywać do rzeczywistości – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Wymiana doświadczeń i dialog w międzynarodowym środowisku górniczym to właśnie cel konferencji. Jej uczestnicy – oprócz wysłuchania referatów czy debat – mają możliwość zadawania pytań poprzez dedykowany adres email, bo całość odbywa się przez Internet w związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Dziś pytań nie brakowało, bo w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, kadra naukowa, inżynierska oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje, takie jak Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły aspekty praktyczne stosowanych pod ziemią rozwiązań technologicznych. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo pandemii nasza kadra inżynieryjna mogła zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami, które mogłyby znaleźć zastosowanie w naszych kopalniach, przynosząc nam konkretne efekty – mówił Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. – Interesuje nas wdrażanie rozwiązań, które są efektywne, mogą wpłynąć na obniżenie naszych kosztów, muszą być też bezpieczne dla górników i niezwodne, bo powinny być długofalowe.

Pierwszego dnia konferencję otwarła specjalna sesja poświęcona kombajnowi Bolter Miner, który dokładnie od roku pracuje w należącej do JSW kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Swoimi doświadczeniami z ekspertami i praktykami górnictwa podzielili się przedstawiciele kopalni oraz Przedsiębiorstwa Budowy Szybów – spółki, która jest najnowszym nabytkiem Grupy Kapitałowej JSW.

Środowe debaty poświęcone były także innowacjom – tzw. górnictwu przyszłości, cyberbezpieczeństwu i nowoczesnym systemom sterowania, monitoringu oraz diagnostyki maszyn i urządzeń górniczych. Ciąg dalszy konferencji już jutro. Wśród tematów m.in. odzysk minerałów, internacjonalizacja polskiego sektora okołogórniczego i rozwój kwalifikacji w górnictwie. 

Plan: https://www.jsw.pl/fileadmin/user_files/aktualnosci/2020/20201102/PROGRAM_KONFERENCJI_online_3.11.2020–1.pdf

Pytania:

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności