Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Mobilne Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna. Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Hutą Łabędy.

zdjęcie: Tomasz Siemieniec

– Doszliśmy do wniosku, że worki z piaskiem może i są skuteczne, ale żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku i zaczęliśmy się zastanawiać nad rozwiązaniem bardziej dojrzałym i uniwersalnym, żeby barierę przeciwpowodziową można było w łatwy sposób zamontować i zdemontować – wyjaśnia Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. 

Zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w Tarnowskich Górach konstrukcja Mobilnego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego składa się ze słupów instalowanych na stałym fundamencie oraz poziomych belek zaporowych, układanych pomiędzy słupami jedna na drugiej. 

Wykorzystanie tego typu instalacji byłoby uzupełnieniem długoterminowego wdrażania systemowych rozwiązań dla poprawy retencji pozwoli na stworzenie bezpieczniejszych i bardziej odpornych na skutki zmiany klimatu obszarów miejskich i podmiejskich.

– Chcemy nasz potencjał wykorzystać też poza rynkiem górniczym. Stąd udział naszych fachowców w fazie projektowej. W ramach przedsiębiorstwa funkcjonuje ogromny dział konstrukcyjno-remontowy, rocznie przerabiamy kilka tysięcy ton stali na konstrukcje różnego rodzaju, także na pewno mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie – zapewnił Mariusz Nonna-Bachoń, wiceprezes zarządu PBSz ds. strategii i rozwoju.

Niewątpliwą zaletą barier przeciwpowodziowych jest szybkość ich montażu. W połączeniu z innymi rozwiązaniami będą stanowić kompleksową ochronę budynków, szpitali, szkół zmniejszając straty w przypadku powodzi. 

 

Inne aktualności

Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum.

Miliardy na bezpieczeństwo

W 2024 roku JSW przeznaczyła na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 miliarda złotych. To o ponad 50 milionów więcej niż w 2023 roku, w którym inwestycje w bezpieczeństwo wyniosły prawie 1,553 miliarda złotych. Dzięki podejmowanym działaniom…

Pierwsze aparaty ratownicze trafiły do Szczygłowic

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotarła pierwsza partia nowoczesnych aparatów regeneracyjnych Drager BG ProAir zakupionych przez spółkę w listopadzie ubiegłego roku.

Wypadek w KWK Pniówek

W czasie wykonywania robót konserwacyjnych w jednym z przodków kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydarzył się wypadek.

Wznowienie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy

Zarząd JSW SA jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji,…

Więcej aktualności