Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Projekt Budowy Bloku Fluidalnego w EC Zofiówka przyspiesza

Rośnie tempo działań związanych z największą inwestycją należącej do Grupy Kapitałowej JSW – Spółki Energetycznej „Jastrzębie” – budową bloku CFB70. To konieczne, by do końca 2015 roku na terenie EC Zofiówka mógł działać nowy kocioł fluidalny.

9 grudnia Spółka Energetyczna „Jastrzębie” podpisała kolejną – po umowie z doradcą technicznym – umowę z Doradcą Handlowo – Prawnym (konsorcjum firm: EM&CA oraz Kancelaria Radcy Prawnego – Małgorzata Szychowska Łódź). Umowy z doradcami pozwalają  skutecznie kontynuować realizację najważniejszej inwestycji w spółce – budowę bloku fluidalnego CFB 70MWe. 

Zgodnie z umową, doradca handlowo-prawny ma za zadanie stworzyć korzystne i bezpieczne pod względem prawnym zapisy w poszczególnych dokumentach wymaganych w postępowaniu przetargowym na wybór Realizatora inwestycji oraz zadbać o przygotowanie i właściwe wyemitowanie ogłoszenia o zamówieniu sektorowym. Doradca handlowo-prawny będzie również brać czynny udział w całym procesie wyboru Realizatora oraz doradzać przy formułowaniu optymalnych rozwiązań biznesowych i zaadresowaniu ryzyk prawnych i biznesowych w umowie z wybranym Realizatorem.

Przypomnijmy, 21 października SEJ podpisała już umowę z ILFConsulting Engineers Polska, który został doradcą technicznym spółki. Nawiązał on współpracę z Energoprojektem Katowice, który został podwykonawcą projektu. – Obecnie przedstawiciele obydwu firm przeprowadzają wizje lokalne na terenie obiektów SEJ – mówi Zbigniew Opałko, dyrektor projektu budowy bloku fluidalnego. – Wnikliwe analizy istniejącej dokumentacji jak i obiektów znajdujących się na terenie zakładu, umożliwią niebawem stworzenie m.in. projektu budowlanego oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń do budowy oraz późniejszej eksploatacji bloku. Do tej pory firma ILF przygotowała już treść części technicznej ogłoszenia na wybór realizatora – dodaje Zbigniew Opałko.

W styczniu przyszłego roku Spółka Energetyczna Jastrzębie ogłosi przetarg publiczny na wybór realizatora projektu.  Zarząd SEJ przewiduje, że ze względu na złożoność i wielkość projektu, proces wyboru wykonawcy potrwa co najmniej kilka miesięcy. 

– Przewidujemy, że w połowie przyszłego roku uzyskamy prawomocne pozwolenie na budowę, po czym pod koniec roku zostanie podpisana umowa z realizatorem – tłumaczy dyrektor projektu.

Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowalnych to marzec 2013 roku. Nowy blok fluidalny, który zostanie wkomponowany w istniejącą obecnie infrastrukturę, ma powstać powstanie do końca 2015 roku.

Inne aktualności

Węgiel koksowy w centrum przemysłowej transformacji

Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych zabrał głos w debacie o przyszłości przemysłu wydobywczego. Paneliści dyskutowali między innymi o miejscu węgla koksowego w…

W Zofiówce zakończono głębienie szybu

W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

Puchar Polski wrócił do JSW Jastrzębskiego Węgla

Po 15 latach przerwy siatkarze ponownie sięgnęli po TAURON Puchar Polski, pokonując w finale w Krakowie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Po wielkim sukcesie drużyna pojawiła się z pucharem w siedzibie JSW – tytularnego sponsora, gdzie świętowała zdobycie trofeum.

JSW SA złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwrot składki solidarnościowej

JSW SA w piątek 11.04.25r. wystąpiła z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. Jest to efekt przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na Spółkę obowiązek odprowadzenia tej daniny.

Kopalnia Budryk gościła najlepszych uczniów szkół kształcących w zawodach górniczych

Promowanie kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, edukacja w zakresie prawa pracy i zasad BHP, a także zwrócenie uwagi na znaczenie górnictwa dla regionu i gospodarki – to główne cele konkursu „Bezpieczny krok z BHP do górnictwa”, którego finał odbył się dziś (11.04.)…

Nowe ściany w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany o łącznych zasobach około 1,4 mln ton węgla koksowego o bardzo dobrych parametrach.

Więcej aktualności