Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Innowacyjne górnictwo on line

Bezpieczeństwo pod ziemią, górnictwo przyszłości, innowacyjne rozwiązania – to tematy trzydniowej konferencji on line, która rozpoczęła się dziś (4 listopada) w Biurze Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 21. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH-IMTech to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Tylko pierwszego dnia konferencję obserwowały 1899 osoby.

fot. Mateusz Paszek

Konferencja ma charakter otwarty i jest bezpłatna. Jej wiodące tematy to przyszłość górnictwa w pełnych wyzwań czasach oraz nowe projekty i technologie, które mogą im sprostać. Jak mówili organizatorzy – to szansa i nadzieja dla górnictwa. – Aby istniało górnictwo efektywne ekonomiczne, trzeba ciągle się zmieniać i ciągle dopasowywać do rzeczywistości – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Wymiana doświadczeń i dialog w międzynarodowym środowisku górniczym to właśnie cel konferencji. Jej uczestnicy – oprócz wysłuchania referatów czy debat – mają możliwość zadawania pytań poprzez dedykowany adres email, bo całość odbywa się przez Internet w związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Dziś pytań nie brakowało, bo w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, kadra naukowa, inżynierska oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje, takie jak Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły aspekty praktyczne stosowanych pod ziemią rozwiązań technologicznych. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo pandemii nasza kadra inżynieryjna mogła zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami, które mogłyby znaleźć zastosowanie w naszych kopalniach, przynosząc nam konkretne efekty – mówił Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. – Interesuje nas wdrażanie rozwiązań, które są efektywne, mogą wpłynąć na obniżenie naszych kosztów, muszą być też bezpieczne dla górników i niezwodne, bo powinny być długofalowe.

Pierwszego dnia konferencję otwarła specjalna sesja poświęcona kombajnowi Bolter Miner, który dokładnie od roku pracuje w należącej do JSW kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Swoimi doświadczeniami z ekspertami i praktykami górnictwa podzielili się przedstawiciele kopalni oraz Przedsiębiorstwa Budowy Szybów – spółki, która jest najnowszym nabytkiem Grupy Kapitałowej JSW.

Środowe debaty poświęcone były także innowacjom – tzw. górnictwu przyszłości, cyberbezpieczeństwu i nowoczesnym systemom sterowania, monitoringu oraz diagnostyki maszyn i urządzeń górniczych. Ciąg dalszy konferencji już jutro. Wśród tematów m.in. odzysk minerałów, internacjonalizacja polskiego sektora okołogórniczego i rozwój kwalifikacji w górnictwie. 

Plan: https://www.jsw.pl/fileadmin/user_files/aktualnosci/2020/20201102/PROGRAM_KONFERENCJI_online_3.11.2020–1.pdf

Pytania:

Inne aktualności

Super dyspozytornia

W KWK Pniówek zakończyła się modernizacja dyspozytorni głównej. Teraz to jedna z najnowocześniejszych dyspozytorni w polskim górnictwie.

Wniosek o wydłużenie koncesji

Jastrzębska Spółka Węglowa SA złożyła dziś (31.03.2025r.) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie wniosek o zmianę koncesji nr 7/2009 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Borynia”.

Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Pierwsza akcja ratownicza z nowymi aparatami

Nowoczesne aparaty Drager BG ProAir po raz pierwszy zostały wykorzystane w planowanej akcji ratowniczej przez ratowników Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego KWK Pniówek. Podczas tego zadania, ratownicy przetestowali nowoczesny sprzęt w trudnych warunkach…

Współpraca nabiera tempa

Przedstawiciele LW Bogdanka SA odwiedzili Jastrzębską Spółkę Węglową, kontynuując działania zapoczątkowane podpisanym 30 listopada 2024 roku listem Intencyjnym. W trakcie spotkania zaprezentowano również wybrane spółki Grupy Kapitałowej JSW.

Konkurs „To jest węgiel” rozstrzygnięty

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń, spośród których jury wybrało trzy najlepsze prace. Celem ogólnopolskiego konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu obecności węgla metalurgicznego we współczesnym świecie.

Więcej aktualności